İlber Ortaylı’dan inşaat şirketlerine deprem çağrısı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kahramanmaraş merkezli ve 10 kenti etkileyen şiddetli depremlerin ardından sosyal medya hesabından inşaat şirketlerine yardım çağrısında bulundu.

Haber Merkezi | Abone ol

Kahramanmaraş'ta 04.17 ve 13.24'te meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde ölü ve yaralı sayısı her geçen saat artıyor. 

Prof. Dr. İlber Ortaylı, depremin ardından sosyal medya hesabından inşaat şirketlerine "yardım" çağrısında bulundu.

Ortaylı paylaşımına şu notu düştü: 

"Millete olan borcunuzu ödeme zamanı. Başta inşaat şirketleri olmak üzere tekstil firmaları, ilaç firmaları, büyük marketler, jeneratör firmaları, gıda ve içecek şirketleri acilen tüm imkanlarıyla seferber olmalı. Gün bugün." 

Ortaylı paylaştığı videoda ise şunları kaydetti:

"- Hiç şüphesiz ki kendilerinden en çok vazife beklenen büyük inşaat şirketleridir. Türkiye inşaat sektörünün kalkınması için çok gayret etti. Bütün zenginliğimiz en çok orada toplanıyor. Şimdi herkesin millete olan borcunu ödemesi gerekiyor.

- Bazı şirketlerimiz faaliyete geçtiler ama bizce sayıları az bütün imkanlarıyla icabında yurdun başka yerlerindeki inşaat faaliyetlerin tatil ederek kıymetli elemanlarını makine ve diğer teknik araçlarını bu bölgeye sevk etmeliler.

- Herhalde onlar yardım gruplarının, sivil teşkilatların veya yabancı şirketlerden ve kurtarma ekiplerinden daha fazla coğrafyayı ve memleketi tanıyorlar. Ulaşma şartları daha fazla olmalı. Bunun için ilk olarak oradan destek bekliyoruz. Hepinizin Allah yardımcısı olsun."

SPK'dan İtimat Bağımsız Denetim'e para cezası Afganistan ve Pakistan'da 6,5 şiddetinde deprem Erdoğan'dan Irak'a çağrı: PKK'yı temizleyin! Üniversiteler uluslararası yerleşke açabilecek 2. el konut satışlarında en büyük artış