ABD

Birleşik Devletler, bir federal cumhuriyettir ve çift meclisli bir yasama sistemine sahip olmakla birlikte, üç ayrı hükûmet departmanına sahip temsilî demokrasidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), NATO gibi uluslararası kuruluşların kurucu üyesidir. 

 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesidir. Ayrıca ABD, uluslararası ekonomik özgürlük, hükûmet yolsuzluğu, yaşam kalitesi ve yüksek eğitim kalitesi ölçütlerinde üst sıralarda yer almaktadır. Gelir ve servet eşitsizliklerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri, sosyoekonomik performans ölçümlerinde her defasında üst sıralarda yer almaya devam etmiştir. Irksal ve etnik açıdan en çeşitli toplumlardan birine sahiptir ve nüfusu yüzyıllar süren göçler ile şekillenmiştir.

Başkan Joe Biden,  Başkan yardımcısı Kamala Harris, Temsilciler Meclisi başkanı, Nancy Pelosi, Başyargıç John Roberts'dır.

Amerika Birleşik Devletleri 50 eyaletten meydana gelen bir federal birliktir. Ulusal hükûmetin merkezi, District of Columbia'dır. Anayasa, ulusal hükûmetin bünyesinin ana hatlarını tespit eder. Yetkileri ile faaliyetlerini belirtir. Kendine has anayasa ve yetkilere sahip olan her eyalet de öteki işlerden sorumludur. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi valisi vardır.

Amerika'da hükûmet, halk hükûmetidir; halk tarafından kurulur. Kongre üyeleri, başkan, eyalet yetkilileri, kasaba ve şehirleri yönetenler halk tarafından seçilir. Hâkimler de, doğrudan halk tarafından seçilir veya seçilmiş yetkililer tarafından tayin edilir. Kamu görevlileri, görevlerini iyi yapmadıkları veya kanunları ciddi bir şekilde ihlal ettiklerinde görevden uzaklaştırılabilirler.

Anayasa, kişilerin hak ve hürriyetlerini teminat altına almaktadır. Bu hak ve hürriyetler, 1791'de anayasaya eklenen ve İnsan Hakları Beyannamesi adı verilen ilk on değişiklikte belirtilmektedir.

Anayasa, hükûmetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında başkan olan yürütme, Senato ve Temsilciler Meclisi olmak üzere kongrenin her iki kanadını ihtiva eden yasama ve başta yüksek mahkeme olmak üzere yargı. Anayasa, her birinin yetkisini sınırlamakta ve birinin gereğinden fazla yetki sahibi olmasını engellemektedir.

Eyalet hükûmetlerinde de sistem, federal hükûmet sisteminin hemen hemen aynısıdır. Genelde ülke yönetiminde Cumhuriyetçiler üstündür. 1993-2001 yılları arasında Demokratlar hem Temsilciler meclisinde hem de Beyaz Saray'da üstünlük kurdular. 2001 ve 2004 seçimlerinde kazanan Cumhuriyetçiler oldu.

2004 seçimlerinde sonuçlar şöyleydi; Cumhuriyetçiler: 232, Demokratlar: 202, Bağımsız: 1. 2006 seçimlerinde ise çoğunluk Demokratlardaydı; Demokratlar: 232, Cumhuriyetçiler: 202. Temsilciler Meclisi başkanlığına Demokrat Nancy Pelosi seçildi.

Her eyalette yürütme kuvvetinin başında bir vali vardır. Eyalet hükûmetleri düzeni koruma, çocuk ve gençlerin eğitimi, yol inşaatı gibi işlere bakar. Federal hükûmet; millî, milletlerarası ve birden fazla eyaleti ilgilendiren meselelerle uğraşır.

Vatandaşların günlük hayatını etkileyen kanunlar, şehir ve kasabalardaki polis teşkilatı tarafından uygulanır. FBI diye bilinen Federal Soruşturma Bürosu; eyalet sınırlarını geçen suçluları, federal kanunlara aykırı hareket edenleri araştırır.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Turizm Örgütünün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 67 milyon turistle Fransa'dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ikinci ülke durumundadır.

SEC, VanEck'in ETF başvurusunu reddetti
ABD'de 4,4 milyon kişi işten ayrıldı ABD'de tüketici güveni 10 yılın en düşük seviyesine indi
ABD'de COVID-19'dan ölenlerin sayısı 759 bin 678’e çıktı Texas'taki müzik festivalinde çıkan izdihamda ölü sayısı 9'a yükseldi ABD'de COVID-19'dan ölenlerin sayısı 760 bine yaklaştı ABD'de Johnson & Johnson'a verilen 465 milyon dolarlık tazminat kararı bozuldu ABD, Meksika ve Kanada sınırını 19 ay sonra tekrar açtı Fed Üyesi Randal Quarles yıl sonunda istifa edecek ABD'de enflasyon beklentisi yeni zirveye ulaştı Powell: Salgında kadınlar daha fazla iş kaybına uğradı Çitlerin üzerinden ABD askerlerine verilen bebek kayboldu ABD'de tüketici kredileri eylülde beklentileri aştı Biden'a eşlik eden bir kişide COVID-19 çıktı Yale Üniversitesi'nde bomba paniği: Çok sayıda bina tahliye edildi İstanbul'daki ABD savaş gemisinde resepsiyon İran İHA'ları ABD gemisindeki uçuşlara önleme yaptı ABD'de fabrika siparişleri eylülde arttı ABD'den sabitkoinler için düzenleme çağırısı ABD, Moderna'nın 12-17 yaş COVID-19 aşısının kullanımını erteledi AB ve ABD, çelik ve alüminyum vergilerinde anlaştı Dişi Kaliforniya kondorlarında 'bakire doğum' yaşandı ABD'de tüketici güveni ekimde yukarı yönlü revize edildi ABD'de eylülde konut satışları beklentilerin aksine düştü Washington DC'de bomba alarmı ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Senato'da onaylandı Bill Gates, Bodrum'u gezdi ABD'de imalat sanayi PMI, 7 ayın en düşük seviyesinde New York'ta nefes kesen açılış ABD'de 10 kişilik Amiş ailesini taşıyan at arabasına araç çarptı, anne baba öldü