çin

ÇHC, 1971'de ÇC'nin BM'deki yerini alarak Güvenlik Konseyi'nde daimî üye olmuştur. Çin ayrıca DTÖ, APEC, BRICS, ŞİÖ, BCIM, G20 ve birçok diğer resmî ve gayriresmî çok yönlü örgütün üyesidir. Çin, özellikle Asya'da önemli bir bölgesel güçtür; üstelik son yıllarda dünya çapında giderek daha büyük bir rol oynamasıyla potansiyel süper güç olarak da nitelendirilmiştir.

Parti genel sekreteri ve devlet başkanı Şi Cinping (习近平 Xí Jìnpíng), Başbakan Li Keçiang (李克强 Lǐ Kèqiáng), Kongre başkanı Li Çanşu (栗战书 Lì Zhànshū),  Konferans başkanı
Vang Yang (汪洋 Wáng Yáng), Parti sekreteryası birinci sekreteri Vang Huning (王沪宁 Wáng Húníng),  Disiplin ve denetleme sekreteri Çao Leci (赵乐际 Zhào Lèjì), Devlet başkan yardımcısı Vang Çişan (王岐山 Wáng Qíshān), Birinci başbakan yardımcısı Han Çeng (韩正 Hán Zhèng)

Çin anayasasına göre Çin Halk Cumhuriyeti; "işçi sınıfının önderliği altında ve işçiler ile köylüler arasındaki ittifaka dayalı halkın demokratik diktatörlüğü altında bir sosyalist devlettir;" devlet organlarıysa "demokratik merkeziyetçiliğin prensiplerini uygular."

Çin HC, komünizmi açık şekilde destekleyen, Dünyadaki sosyalist devletlerden biridir. Başta İnternet'e özgür erişim, basın özgürlüğü, toplantı ve gösteri özgürlüğü, çocuk sahibi olma hakkı, sosyal örgütlerin serbest oluşumu ve din özgürlüğü olmak üzere birçok alanda ağır kısıtlamaların mevcut olmasıyla beraber Çin hükûmeti, kimi zaman komünist ve sosyalist, kimi zaman da otoriter ve korporatist olarak nitelendirilmiştir.

Mevcut siyasi, ideolojik ve ekonomik sistemleri; Çin'in liderleri tarafından "halkın demokratik diktatörlüğü", "Çin değerleri ile sosyalizm" (yani Marksizm'in Çin şartlarına uyarlanması) ve "sosyalist piyasa ekonomisi" olarak tanımlanmıştır

Çin Devlet Başkanı, devletin itibarı başı olup Ulusal Halk Kongresi uyarınca törensel figüran olarak görev yapar. Çin Başbakanı, hükûmet başkanı olup dört başbakan yardımcısından ve hem bakanlıkların hem de komisyonların başkanlarından oluşan Devlet Konseyi'ne başkanlık etmektedir.

Şu anki devlet başkanı; aynı zamanda Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Şi Cinping'dir; Şi böylece Çin'in üstün lideridir.Şu anki başbakansa; aynı zamanda Çin'in de facto üst düzey karar verme organını oluşturan Çin Komünist Partisi Politbüro Yürütme Komitesi'nin üst düzey bir üyesi olan Li Keçiang'dır.

Köy ve kasaba seviyesinde açık, çekişmeli seçimlerin düzenlenmesiyle siyasi liberalleşmeye doğru bazı adımlar atılmıştır. Parti ancak fiilen hükûmet görevlendirmeleri üzerindeki yetkiye sahiptir: etkili bir muhalefet varolmaksızın ÇKP çoğunlukla varsayılan olarak kazanır. Zenginlerle fakirler arasında büyüyen uçurum ve hükûmet yolsuzluğu, Çin'deki ana siyasi kaygıların arasındadır.

Buna rağmen, hükûmet ve hükûmetin devlet yönetimi için kamu destek seviyesi yüksektir; 2011'de yapılan bir ankete göre Çin vatandaşlarının %80-95'i, merkezi hükûmetle memnun olduklarını ifade ettiler.

Çin, son iki bin yılın çoğu boyunca, refah ve gerileme döngüleri geçirmiş olmakla birlikte Dünya'nın en büyük ekonomisine sahipti.

Uluslararası Para Fonu (IMF)'na göre 2014 itibarıyla Çin, nominal GSYİH açısından 10,380 trilyon ABD$ değerinde nominal GSYİH'yla Dünya'nın en büyük ikinci ekonomisine sahiptir. Satın alma gücü paritesi (SAGP) GSYİH'sı açısındansa Çin ekonomisi, 2014'te 17,617 trilyon ABD$ SAGP GSYİH'sıyla Dünya'nın en büyüğüdür.

2013'te kişi başına SAGP GSYİH'sı 12.880 ABD$ idi; kişi başına nominal GSYİH'sıysa 7.589 ABD$. Her iki durumda Çin, küresel kişi başına GSYİH sıralamalarında IMF listesindeki 183 ülke arasında yaklaşık 80 ülkeden daha düşük bir sıradadır.

Çimento pazarında dengeler değişti Moody's: ABD'nin Çin'e gümrük vergileri iki ülke için de olumsuz "ABD yaptırımlarının sonuçlarına katlanır" Çin: ABD'yi yaptırımları iptal etmeye çağırıyoruz ABD bu kez Çin ordusuna yaptırım uygulayacak Çin, finansmana erişimi kolaylaştıracak Çin ticarette 35 senede ABD'yi geçti Çin misillemenin şiddetini düşürdü TIRPORT, Türkiye'yi Çin’de temsil edecek BMW Çin’deki 139 binden fazla aracını geri çağırıyor Çin'den Türkiye'nin teklifine destek Çin'den ticarette korumacılığa karşı birlik çağrısı Ticaret savaşında 'son perde' Çin üretimi güneş panellerine yeşil ışık Çin'den Afrika'ya 60 milyar dolar destek Çin, piyasa beklentilerini dengelemenin yollarını arıyor Çin'den güçlü BM çağrısı ABD'den ek gümrük vergisi hazırlığı Buğdayda kriz alarmı! Çin, 'Afganistan’da askeri kamp' iddialarını yalanladı Çin'de kargo gemisi battı: 7 ölü Türkiye altyapıyı geliştirmeli Malezya 22 milyar dolarlık Çin projelerini erteledi Çin Türkiye'ye desteğini yineledi Çin'den Türkiye'ye destek geldi İlk yükü Türk TIR'ları taşıyacak Çin’den ABD’nin savunma bütçesine tepki İran gaz sahasında çoğunluk hisse Çin'in Panda tahvil ihracı için geri sayım Çin'in döviz rezervlerinin büyüklüğü sabit kalacak