Donald Trump

Donald John Trump (d. 14 Haziran 1946), Amerikalı iş insanı, siyasetçi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. başkanıdır. 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Partinin adayı olarak girmiş, Hillary Clinton'dan yaklaşık 3 milyon oy geride kalmasına rağmen, Amerika'nın seçiciler heyeti metoduna göre başkanlığa seçilmiştir.

Donald Trump 1960'lı yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı liseyi terk etmek durumunda kaldı. Sonraki süreçte askeri akademi ile Pensilvanya'da bulunan Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu'nda eğitim gördü. Üniversite yılları sonrasında babası Fred Trump'ın emlak ve inşaat firmasında görev almaya başladı. 1971'de babasının şirketlerinde imtiyaz sahibi olup kontrolü ele aldı. Şirkete "Trump Organizasyon" adını vererek merkezini Manhattan bölgesine taşıdı. Kısa sürede yaptırdığı otellerle adını duyurdu.

 1999 yılında babasını kaybetti. 2000'de yapılan seçimlere Reform Partisi başkan adayı olarak katıldı fakat kısa süre sonra adaylıktan çekildi. 2001 yılında bu partiden ayrıldı. 2004 yılında NBC kanalında “Çırak” (The Apprentice) programını hazırlayarak şov dünyasına adım attı. Bazı söylemleri nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi fakat kazanamadı. 2016 yılındaki seçim sürecinde İslamofobik söylemleri ve seçim vaatleriyle eleştirildi. Forbes'in 2016 yılındaki dünyanın en zengin 400 kişisi listesinde yer aldı. 2016 yılında 70 yaşında olan Trump, seçimleri kazanmasıyla birlikte ABD tarihinin göreve başlayan en yaşlı başkanı oldu.

Donald Trump'ın başkanlığı döneminde ABD ekonomisi genel anlamda büyüme gösterdi. 2017-2019 yılları arasındaki 3 yıllık dönemde ABD ekonomisinin büyüme hızı yıllık bazda %2,5 oldu ve büyüme hızının ortalama %2,0 olduğu Barack Obama dönemini geride bıraktı. 2012 yılından beri düşüş trendi gösteren enflasyon oranı başkanlığının ilk aylarında tekrardan yükselse de %3 seviyesinin üzerine çıkmadı ve 2018 yılında yıllık enflasyon %1,9, 2019 yılında ise %2,3 olarak gerçekleşti. 2008 Ekonomik Krizi sonrasında %10'u bulan işsizlikte Barack Obama döneminde yaşanan gerileme Donald Trump'ın başkanlığı süresince de devam etti. 2019 yılı sonunda ABD'de işsizlik oranı %3,5 olarak gerçekleşti.

Ekim 2017'de Trump, kurumlar vergisini kalıcı olarak %21'e düşüren, kişisel gelir vergisinde 2025'e kadar azalma sağlayan, çocuğu olan bireylerin vergi avantajını arttıran, veraset vergisinden muaf olma sınırını iki katına çıkararak 11.2 milyon $ yapan ve yerel ve eyalet vergilerindeki indirimi 10.000 $ ile sınırlayan Tax Cuts and Jobs Act of 2017 adlı vergi yasasını imzaladı.

Donald Trump yönetimindeki ABD ekonomisi 2017-2019 yılları arasında büyüme gösterse de 2019 yılının sonunda Çin'de ortaya çıkan ve 2020'nin ilk aylarından itibaren tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 Pandemisi sebebi ile çok ciddi bir duraklama dönemine girdi. 2008 krizine göre etkileri kat ve kat daha büyük olan bu duraklama ABD'de işsizliğin 3 ay içerisinde %3,5'tan %14,7'ye fırlamasına ve ekonominin 2020 yılının ikinci çeyreğinde %31,3 küçülmesine yol açtı. 2020 yılı Ekim ayı itibari ile ABD'de işsizlik oranı tekrardan %7,9'a geriledi. Enflasyon oranında düşüş devam etti ve yıllık enflasyon %1,3 olarak gerçekleşti.

Reed: Trump, CIA'nın Kaşıkçı raporu hakkında yalan söylüyor
Yıldırım: Trump dünyanın ayarını bozdu Trump'tan ‘hükümeti kapatma' tehdidi
"Pakistan'a artık milyarlarca dolar ödeme yapmayacağız" Trump: Kaşıkçı cinayetinin ses kayıtları elimizde Çin ve ABD arasında müzakere umutları arttı ABD göçmenler için sınır devriyelerini harekete geçirdi ABD, nükleer anlaşmadan çekiliyor Trump: Suudi Arabistan'a ihtiyacımız var Trump: Mattis görevden ayrılabilir Trump: Kim ile tekrar görüşmeyi dört gözle bekliyorum Trump'tan Türkiye'ye teşekkür Trump: Benim bir Adalet Bakanım yok "Trump Kuzey Akım 2 projesini durdurmak için karar alabilir" Trump 'federal çalışanları'nın zammını iptal etti Trump, Google'ın arama sonuçlarını eleştirdi Trump'ın gidişi piyasaları etkiler mi? Trump'ın 'başkanlıktan azli' tartışılıyor Trump bütçe yasasını onayladı Trump'tan yeni yaptırım kararnamesi ABD halkı yanlış yönlendirildi Trump Demokratları hükümeti kapatmakla tehdit etti Trump'tan eski avukatı Cohen'e yalanlama Mattis'ten Trump-Putin görüşmesi değerlendirmesi ABD'den 'Türkiye'ye yaptırım' açıklaması Çavuşoğlu, Pompeo ile görüştü Trump, Putin'i Washington'a davet etti ABD Başkanı Trump: May haberleri yalan Trump, Kuzey Kore liderinin yolladığı mektubu paylaştı Trump: NATO'dan çekilebiliriz ancak gerek yok