NATO

4 Nisan 1949'da 12 ülke tarafından imzalanan Kuzey Atlantik Antlaşması'na dayanarak kurulan ve farklı dönemlerde 18 ülkenin daha katıldığı uluslararası askerî ittifaktır. Örgüt üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır. NATO'nun merkezi, örgütün Kuzey Amerika ve Avrupa'daki 30 üyesinden biri olan Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunmaktadır. 21 ülke NATO'nun "Barış İçin Ortaklık" adlı girişiminde yer alırken 15 ülke kurumlaşmış diyalog programlarına dâhildir. Tüm NATO üyelerinin toplam askerî harcaması, dünyadaki savunma harcamalarının %70'inden fazladır. Üyelerin savunma harcamalarının GSYİH'lerinin %2'si kadar olması gerekmektedir. Genel merkezi Brüksel’dedir.

Üye ülkeler;

ALMANYA

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ARNAVUTLUK

BELÇİKA

BİRLEȘİK KRALLIK

BULGARİSTAN

ÇEK CUMHURİYETİ

DANİMARKA

ESTONYA

FRANSA

HIRVATİSTAN

HOLLANDA

İSPANYA

İTALYA

İZLANDA

KANADA

KARADAǦ

KUZEY MAKEDONYA

LETONYA

LİTVANYA

LÜKSEMBURG

MACARİSTAN

NORVEÇ

POLONYA

PORTEKİZ

ROMANYA

SLOVAKYA

SLOVENYA

TÜRKİYE

YUNANİSTAN

29 üye ülke tarafından yönetilen NATO içinde kararların nasıl alınacağı Kuzey Atlantik Antlaşması ve diğer sözleşmeler tarafından belirtilmektedir. 29 üyenin her biri NATO'nun Brüksel'deki merkezine bir delegasyon veya misyon göndermektedir. Her delegasyonun üst düzey kalıcı üyesi Daimi Temsilci olarak bilinmekte ve genel olarak üst düzey bir memur veya deneyimli bir elçi olmaktadır. Pek çok ülke Belçika'daki elçiliği yoluyla NATO'da diplomatik misyon bulundurmaktadır.

Haftada en az bir kez toplanan ve NATO'da etkili yönetim ve karar yetkisi bulunan bir idari organ olan Kuzey Atlantik Konseyi Daimi Üyeler'den oluşmaktadır. Zaman zaman konsey, dışişleri bakanları, savunma bakanları ile devlet ve hükûmet başkanlarının katıldığı daha üst düzey toplantılar gerçekleştirmektedir ve NATO'nun politikaları ile ilgili önemli kararlar genellikle bu toplantılarda alınmaktadır. Fakat toplantıların seviyesi, konseyin yönetim ve karar alma yetkisi ile kararlarının statüsü ve geçerliliğini etkilememektedir. ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya gayriresmî bir tartışma grubu olan Quint üyesi kabul edilmektedir. NATO zirveleri de genişleme gibi karmaşık kararların alındığı bir platformdur.

Kuzey Atlantik Konseyinin toplantılarına NATO Genel Sekreteri başkanlık etmektedir ve karar alınması gerektiğinde oybirliği ve genel uzlaşı aranmaktadır. Çoğunlukla oy veya karar bulunmamaktadır. Konseyde veya konseyin alt komitelerinde temsil edilen hiçbir ülke tam bağımsızlığını ve kararlarının sorumluluğunu kaybetmemektedir.

NATO'dan 'Türkiye'ye daha fazla destek' çağrısı
NATO, Suriye rejimini kınadı NATO Genel Sekreteri Türkiye'ye geliyor
Rusya'dan NATO'ya tepki "NATO terör tehdidine karşı Türkiye'yle dayanışma içinde" Erdoğan, NATO çağrısını yineledi NATO ve Katar askeri anlaşmaya imza attı 'S-400 NATO sistemlerine entegre edilemiyor' NATO gemileri Sarayburnu'nda demirledi NATO'dan Türkiye-ABD görüşmesi ile ilgili açıklama NATO'dan Ege'de itidal çağrısı NATO'dan Türkiye'ye destek Genelkurmay Başkanlığı'ndan 'NATO' açıklaması NATO hava savunma sistemi devrede Katar NATO ile güvenlik anlaşması imzaladı "Türkiye'nin güvenliğine katkı sağlamaya devam ediyoruz" TSK'dan 'Tatbikattan geri çekilin' emri Savaş çıkarsa kimse hayatta kalmaz 'NATO'nun muharip rol üstlenmesi için talep yok' NATO: Türkiye anahtar ülke ABD'nin çağrısına Almanya'dan itiraz Stoltenberg'den Türkiye açıklaması NATO'dan Türkiye'deki görüşme ile ilgili açıklama NATO toplantısının tarihi değiştirildi ABD'li bakan için NATO toplantısının tarihi değişti Türkiye, NATO'nun bazı faaliyetlerini engelledi NATO'dan sükunet çağrısı Rus jetlerinden NATO uçaklarına taciz NATO'dan Dağlık Karabağ açıklaması Estonya, AB ve NATO'nun genişlemesinden yana