türkiye

Türkiye Cumhuriyeti ya da kısaca Türkiye, topraklarının büyük bölümü Anadolu'da, küçük bir bölümü ise Balkan Yarımadası'nın güneydoğu uzantısı olan Trakya'da yer alan ülke. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan'ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye komşusudur. Güneyini Kıbrıs adası ve Akdeniz. Batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu'yu Trakya'dan yani Asya'yı Avrupa'dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya'nın kavşak noktasında yer alması sayesinde önemli bir jeostratejik güce sahiptir.

Türkiye, idari açıdan üniter bir yapıya sahiptir ve bu durum Türk kamu yönetimine şekil veren en önemli etkenlerdendir. Devletin temel işleyişindeki üç güç olan yasama, yürütme ve yargı dikkate alındığında, yerel yönetimlerin hemen hemen herhangi bir gücü yoktur. İllerin ve diğer birimlerin yönetimi, merkezi yönetimden sonra gelir. Yerel yönetimler yalnızca bulundukları yerde hizmet vermek amacıyla kurulmuşlardır. İllerin başında valiler, ilçelerin başında kaymakamlar yönetici olarak görevlidir. Vali ve kaymakamın yanı sıra, merkezi yönetimi ve belediye başkanları tarafından atanan diğer üst düzey yetkililer de vardır. Türkiye'nin başkenti Ankara'dır. Ülkenin en büyük idari birimleri illerdir ve 81 il vardır. Bu iller ilçelere ayrılmıştır, toplamda 973 ilçe mevcuttur. Ayrıca ülke coğrafi, demografik ve ekonomik koşullar göz önüne alınarak 7 bölge ve 21 alt bölgeye ayrılmıştır ancak bu bölgeler herhangi bir idari yapıyı temsil etmemektedir.

1923 ile 2018 yılları arasında Türkiye, parlamenter temsilî demokrasinin uygulandığı bir ülkeydi. 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumunun sonucunda başkanlık sistemi kabul edildi; yeni sistem 2018 yılında cumhurbaşkanlığı seçimiyle yürürlüğe girdi ve Cumhurbaşkanı'na kararname verme, kendi kabinesini atama, bütçeyi hazırlama, seçim çağrısında bulunarak parlamentoyu lağvetme ve bürokrasiyle mahkemelere siyasi atamalar yapabilme yetkisi de dahil olmak üzere yürütmenin tam kontrolünü verdi. Başbakanlık makamı yürürlükten kaldırılmış ve yetkileri (Bakanlar Kurulu ile birlikte) devlet başkanı olan ve doğrudan seçimle beş yıllık bir süre için seçilen Cumhurbaşkanı'na devredilmiştir. Recep Tayyip Erdoğan, 2014'te ülkenin halk oylamasıyla seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. Türkiye'nin anayasası, ülkenin yasal sistemini ortaya koyar. Hükûmetin temel ilkelerini içerir ve üniter bir merkezi devlet olarak Türkiye'yi tanımlar.

Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı tarafından uygulanırken yasama yetkisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi olan tek meclis parlamentosuna verilir. Yargı, yürütme ve yasama organından doğal olarak bağımsızdır; ancak 2007, 2010 ve 2017 yıllarındaki referandumlarda yürürlüğe giren anayasal değişiklikler, hakim ve savcıların atanması veya görevden alınması için Cumhurbaşkanı ve iktidar partisine daha büyük yetki vermiştir. Anayasa Mahkemesi, yasaların ve anayasanın kararnamelerinin uygunluğu hakkında karar almakla suçlanmaktadır. Danıştay idari davalar için son başvurucunun mahkemesi ve diğer tüm kişiler için Yüksek Temyiz Mahkemesidir.

Her iki cinsiyet için genel oy hakkı, 1933 yılından bu yana Türkiye genelinde uygulanmaktadır ve 18 yaşına girmiş her Türk vatandaşı seçme hakkına sahiptir. Türkiye'de 85 seçim bölgesi vardır ve bu seçim bölgelerinden aday olan 18 yaş üstü kişilerden 600 tanesi beş yıl aralıklarla liste usulü çoğunluk seçim sistemi yoluyla milletvekili olarak seçilir. Anayasa Mahkemesi, laiklik karşıtı veya ayrılıkçı gördüğü siyasi partilerin kamu finansmanını veya tamamen varlıklarını ortadan kaldırma hakkına sahiptir. Ülkede %10 seçim barajı uygulaması vardır.

Akdeniz'de en fazla yaş meyve ve sebze ihracatı yapan firmalara ödül
Beyaz Saray: Biden, Türkiye'nin F-16 talebini destekliyor Nebati, COP26 Başkanı ve Birleşik Krallık Devlet Bakanı Sharma ile görüştü
Borsada yarınki işlemlerde 7 günlük takas süresi TMO’dan dikkat çeken 18 bin tonluk ayçiçeği yağı ihalesi Tarihi su kemeri üzerinde şaşırtan manzara KARDEMİR'de kademe sistematiği onaylandı Tekirdağ'da 130 dönüm buğday ekili alan yandı Gazprom, LNG'de de ruble ödeme isteyecek Hisarcıklıoğlu: Mevcut enflasyon ortamında elbette yapılmalıydı Dışişleri: Ermenistan'la hava kargo ticaretinin başlatılması için mutabakata vardık Konya Şeker bayram avansını erken ödüyor TÇÜD: "Haksız rekabete karşı adil ticaret şartları acilen sağlanmalı" DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi'nin internet sayfalarına erişim engeli 'Kurtlar Taburu'ndaki komandolar Suriye'den döndü Bakan Varank: TÜBİTAK Fen Lisesi'ne başvurular başlıyor Asgari Ücret Tespit Komisyonuna teklif edilen rakam açıklandı ABD’li senatörden Türkiye’ye F-16 satışına destek KARDEMİR'de kademe ilerlemesi sözü Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi Sosyal medya düzenlemesi ekime bırakıldı Stoltenberg: Finlandiya ve İsveç, suçluların iadesinde Türkiye ile çalışacak Enflasyonu en kısa sürede düşürmeyi başaracağız Vali Ayaz: Bu yıl çok fazla kene vakası var Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor Kastamonu'da sel çevreye zarar verdi İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla Madrid'te dörtlü NATO zirvesi yapılacak Zonguldak'ta çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan köprü kapatıldı Gazi Koşusu'nu Secret Power kazandı Bakan Dönmez: "2021 yılı madende rekorların yılı oldu"