8 °C

Fıstık ezmesi tescilleniyor

Gaziantep'in geleneksel tatlılarından fıstık ezmesinin tescili için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvuruda bulunulacak

Fıstık ezmesi tescilleniyor

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Gaziantep'in geleneksel tatlılarından Fıstık Ezmesinin tescili için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) başvuruda bulunacak. 

Borsadan yapılan açılamaya göre, Gaziantep'in geleneksel lezzetlerinin ve ürünlerinin korunmasına yönelik tescil atılımı başlatan GTB, Antep peynirinden sonra şimdide, Fıstık Ezmesi için tescil başvurusunda bulunmaya hazırlanıldığı vurgulandı. 

GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, mutfak kültürünün vazgeçilmez değerleri arasında yer alan Fıstık Ezmesi'nin aslına uygun şekilde üretilerek korunması için coğrafi işaret başvurusunda bulunacağını belirtti. 

Tiryakioğlu, Antep peynirinin coğrafi işaretinin alınmasına yönelik sürdürdükleri çalışmalarda sona geldiklerini belirterek, şimdiki hedeflerinin Gaziantep denince ilk akla gelen tatlılardan biri olan Fıstık Ezmesi'ni şehir  adına tescillemek olduğunu söyledi. 

TPE'ye gerçekleştirilecek olan tescil başvurusu öncesi geniş katılımlı bir çalışma ve araştırma programı hazırladıklarını kaydeden Tiryakioğlu, şunları kaydetti: 

"Amacımız geleneksel değerlerimizi aslına uygun şekilde korumak ve ileri ki nesillerimize kendine has lezzetleriyle taşımak. Bu bağlamda fıstık ezmesi için öncelikli olarak iyi bir saha çalışması gerçekleştireceğiz. Bu konuda Gaziantep'in en eski ve en deneyimli ustalarıyla bir araya gelerek onların fikir ve görüşleri doğrultusunda fıstık ezmesinin geleneksel hazırlanışı hakkında  araştırmalar yürüteceğiz." 

Tiryakioğlu, ayrıca Fıstık Ezmesinin tarihine ışık tutacak bir proje üzerinde durduklarını belirterek, Gaziantep'te tarihin hangi döneminden bu yana fıstık ezmesi yapıldığı yönünde  Antropologların yardımıyla  bilimsel bir çalışma yürüteceklerini sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.