6 °C

'Asgari ücretin artması, piyasayı hareketlendirecek'

İşçilerin eline geçen gelirin artması, diğer ücretlerinde artmasını tetikleyeceğini belirten Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer, 'Asgari ücretin artması piyasaları canlandırıcaktır' dedi

'Asgari ücretin artması, piyasayı hareketlendirecek'

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer, asgari ücretin bin 300 liraya çıkartılacak olmasını, "İşçilerin eline geçen gelirin artması, diğer ücretleri de artırma yönünde tetikleyecektir. Bu durumun, piyasaları canlandıracağı, esnaf ve üreticiye olumlu etkisi olacağı kesindir" sözleriyle değerlendirdi.

Necdet Özer, açıklamasında, Denizli'nin 64. Hükümette yine bir bakanlıkla temsil edilmesinden mutlu olduklarını belirtti.

Ekonomi Bakanlığında temsiliyeti kaybettikleri için üzüldüklerini aktaran Özer, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye, başarılı hizmetlere imza atmasından dolayı teşekkür etti.

Özer, asgari ücretin 2016 yılında net bin 300 liraya çıkartılmasının planlandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"İşçilerin eline geçen gelirin artması, diğer ücretleri de artırma yönünde tetikleyecektir. Bu durumun, piyasaları canlandıracağı, esnaf ve üreticiye olumlu etkisi olacağı kesindir. Fakat diğer taraftan esnaf ve küçük işletmelerin işçilik maliyetleri artacaktır. Bu artış, maliyet enflasyonunu tetikleyecek ve işçi çıkarmalarına neden olabilecektir. Yani bu durum, iki tarafı keskin bir kılıçtır. Önerimiz, asgari ücretin işverene maliyetinin bir kısmı, devlet tarafından paylaşmalıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, bütün kesimler için yararlı olacaktır."

Necdet Özer, Türkiye'nin sadece siyaseten değil, ekonomik ve toplumsal olarak da yeni ve sivil anayasaya ihtiyacı bulunduğunu ifade ederek, "Anayasanın yenilenme süreci, en az içeriği kadar önemlidir. Yeni anayasa, katılımcı yaklaşımla hazırlamalı, insan odaklı, hak ve özgürlükleri teminat altına alan, daha kaliteli demokrasiye uygun olmalıdır. Toplumumuzun ve yeni meclisimizin bu kenetlenmeyi sağlaması durumunda, Türkiye büyüyecek ve daha da gelişecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.