12 °C

"Merkez Bankası'nın proaktif yaklaşımı bu süreçte çok önemli"

MB'nin daha önce üst üste 7 kez faiz indirimine gittiğini hatırlatan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, MB'nin son faiz kararında dövizdeki dalgalanmanın etkisi olduğunu, bunun da piyasalarda olumsuz etki oluşturmayacağını belirtti.

Merkez Bankası'nın proaktif yaklaşımı bu süreçte çok önemli

BURSA - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Merkez Bankası'nın faiz kararı ile Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakereleri durdurulmasına yönelik geçici kararı değerlendirdi. Burkay, 27 çeyrektir ekonomik büyümesini sürdüren Türkiye'nin komşularında yaşanan siyasi gerginliklere ve ekonomik krizlere rağmen pozitif değerlere sahip olduğunu söyledi. Merkez Bankası'nın daha önce üst üste 7 kez faiz indirimine gittiğini hatırlatan Burkay, Merkez Bankası'nın son faiz kararında dövizdeki dalgalanmanın etkisi olduğunu, bunun da piyasalarda olumsuz etki oluşturmayacağını dile getirdi. Burkay, "MB, beklentilerin ötesinde sınırlı ölçüde faiz artışına gitti. Kredi ve diğer faizlerde çok fazla artışa yol açmayacaktır. Bu artışın piyasalara negatif bir etkisi olacağını düşünmüyorum" dedi. Burkay, Türkiye'nin en fazla ihracatını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptığını söyledi. AB ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin uzun yıllardır aralıksız sürdüğünü ifade eden Burkay, Avrupa Parlamentosu'nun müzakerelerin durdurulmasına yönelik aldığı ‘geçici' kararın bağlayıcı bir nitelik taşımadığını ifade etti. 13-14 Aralık tarihlerinde Brüksel'de yapılacak AB Liderler Zirvesi'nin önemli olduğunu kaydeden Burkay, sözlerine şöyle devam etti:

"AP'nin aldığı bu karar, Liderler Zirvesi ve AB Komisyonu'na bir öneri niteliği taşıyor. 13-14 Aralık'ta Brüksel'de yapılacak zirvenin sonuçları önemli. Avrupa Birliği'nin de ilişkilerimizde Türkiye'ye karşı oluşturulmak istenen negatif algının önüne geçecek yaklaşımlarda bulunması bu sürecin iyi yönetilmesine katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak AP'nin bu önerisini liderler değerlendirecek. Zirveden çıkacak sonuçları takip etmeliyiz."  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.