13 °C

TESK: Ramazanda spekülatörlere dikkat!

Ramazana sayılı günler kala fiyatları artırmaya çalışan spekülatörlere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen TESK Başkanı Palandöken, "Piyasada işlerin daraldığı bir zamanda fiyatlara zam yapan kendine zarar verir" dedi

TESK: Ramazanda spekülatörlere dikkat!

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan ayına sayılı günler kala fiyatları artırmaya çalışan spekülatörlere dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Fiyatları suni olarak artırmaya çalışan spekülatörler var. Piyasada işlerin daraldığı bir zamanda fiyatlara zam yapan kendine zarar verir" ifadesini kullandı. 

Ramazanda ette, unlu mamuller ve bakliyatta yüzde 30 tüketim artışı bekleniyor

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Ramazan ayında ette, şarküteri pastırma ve sucukta, unlu mamullerde, bakliyatta yüzde 30 tüketim artışı beklendiğini bildirdi. 

"Et ve bakliyat arzında sıkıntı yok"

Bilhassa et ve bakliyat arzında sıkıntı olmadığının altını çizen Palandöken, "Kırmızı mercimek hemen hemen geçen yılla aynı, nohutta ise düşüş var. Ama etteki fiyat artışını da ani talep artışına bağlıyorum. En kısa zamanda meyve ve sebze fiyatlarının da düşmesini bekliyorum. Mevsimsel olarak beyaz et tüketimi bu dönemde artmaktadır. Kaliteli et alacaklar için kasap esnafının yeri ayrıdır. Müşterisini tanır ve ne isteyeceklerini bilir. Eti ona göre verir, gerekirse verdiği etin tarifini bile yapar" değerlendirmesinde bulundu.  

Palandöken, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

"İşlerin daraldığı bir zamanda fiyatlara zam yapan kendine zarar verir"

"Fiyatları suni olarak artırmaya çalışan spekülatörler var. Piyasada işlerin daraldığı bir zamanda fiyatlara zam yapan kendine zarar verir. Bununla birlikte olması gereken fiyatın altında satılan ürüne de şüpheyle yaklaşılmalıdır. Maalesef mübarek Ramazan ayının gelmesiyle insan sağlığına zararlı işlerle uğraşan, bu tür fırsatçı insanların ortaya çıktığını görüyoruz. Vatandaşımız ürünlerin paketleri üzerinde yazan özelliklerle, satılan ürünlerin içeriklerinin aynı olmasına dikkat etmelidir. Eğer değilse şüphelendiği ürünleri yetkililere bildirmelidir" 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.