11 °C

Vodafone ve Aviva'dan iş birliği anlaşması

Vodafone ve Aviva "Kullanıma Dayalı Araç Sigortası" ile kasko primlerini yüzde 25 azaltacak

Vodafone ve Aviva'dan iş birliği anlaşması

İSTANBUL - Vodafone ve Aviva, "Kullanıma Dayalı Araç Sigortası" ile kasko primlerini yüzde 25 azaltacak. 

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, araçların M2M teknolojisiyle uzaktan takibi sayesinde sigorta poliçelerini kişiye özel oluşturmayı kolaylaştıran çözüm, Türkiye'de ilk kez Vodafone M2M teknolojisiyle Aviva Sigorta ve Mobiliz iş birliğiyle hayata geçirildi. 

Açıklamaya göre, TÜİK istatistikleri doğrultusunda 2013 yılı içinde toplam 1 milyon 207 bin 354 trafik kazası yaşandı. Bu kazaların 1 milyon 46 bin 48'i maddi hasarlı oldu. Kasko branşında ise 2014 yılının ilk 6 ayında 2,3 milyon sigorta poliçesi kesildi ve gerçekleşen 830 binin üzerinde hasar 1,5 milyar liralık bir maliyet yarattı. Türkiye'de trafiğe kayıtlı 18 milyon aracın 14 milyonunun kasko poliçesi bulunmuyor. 

"Kullanıma Özel Kasko" ürünüyle düşük risk profil grubundaki sürücüler için yüzde 25 oranında prim avantajı sağlanabiliyor. Türkiye'de ortalama primin bin 50 lira olduğu göz önüne alındığında, poliçe sahipleri 262 lira daha az prim ödeme avantajına sahip oluyor. Türkiye'de trafiğe kayıtlı 18 milyon araca bu sistemin entegre edilmesi durumunda ülke ekonomisine yıllık 4,7 milyar liralık katkı sağlanabileceği hesaplanıyor. 

Sürücüye özel sigortayla anlık risk takibi 

Açıklamaya göre, Aviva'nın araç sigortası sektöründeki büyümesine katkı sağlamayı ve sigorta verimliliğini artırmayı hedefleyen Vodafone çözümüyle, geleneksel kasko sigortasından farklı olarak birçok parametre dijital ve anlık olarak Aviva tarafından ölçülüyor. Sigorta primini kişiye özel belirleyebilen teknolojide, sigorta yapılan taşıtlara Vodafone'un SIM kartı bulunan sürüş risk tespiti sağlayan telematik cihazı takılıyor. Vodafone'un M2M teknolojisi ile dijital bağlantılı çalışan cihaza telematik altyapı desteğini Mobiliz sağlıyor. Cihazla, aracın anlık olarak hızı, lokasyonu, katettiği mesafe, kaza anı ve yeri ile ilgili detaylar sürekli olarak sigorta şirketine aktarılabiliyor. Ayrıca sürücünün kullanım stili, ani hızlanma, ani durma, viraja hızlı girme gibi davranışları ile aracı kullanma saatleri de M2M teknolojisiyle Aviva tarafından canlı olarak takip edilebiliyor. 

Araçlardan toplanan veriler analiz edilerek sigorta poliçe primi kişiye özel hesaplanıyor. Kullanıma dayalı sigorta sayesinde sigorta poliçesi yaptıracak müşterilerin riski daha gerçekçi tespit edilebiliyor. Sigorta poliçesi fiyatlarının daha doğru belirlenmesi sayesinde aracını sigortalatmak isteyen araç sahipleri teşvik edilebiliyor. Aviva için risksiz müşterilere sunulacak indirimler veya riskli müşteri grubuna daha avantajlı teklif götürmek mümkün oluyor. 

Aviva'nın operasyonel verimliliğini artırarak işletim maliyetlerinin optimize etmesine olanak tanıyacak kullanıma dayalı sigorta inovasyonu, ortalama kaza başvuru talebini bir yıl içinde yüzde 30 azaltılabiliyor. Şu anda Avrupa'da M2M teknolojisiyle dijital bağlantılı olarak trafikte seyreden araçların yüzde 40'ı kullanıma dayalı sigorta avantajından faydalanıyor. 2020'de Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrupa sigorta pazarında makineler arası iletişime dayalı sigortacılığın yüzde 14 penetrasyon oranına erişeceği öngörülüyor. 

"Her sektöre dokunan teknoloji çözümleri geliştiriyoruz" 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, daha iyi bir gelecek ve daha güçlü bir ülke ekonomisi için Türkiye'de işletmelerin verimliliklerini artırmaya odaklandıklarını belirtti. 

Aksoy, şöyle devam etti: 

"Vodafone olarak, her sektöre dokunan teknoloji çözümleri geliştiriyoruz. Vodafone İş Ortağım çatısı altında hayata geçirdiğimiz yeni iş birliğimizle, araç sigortacılığının global liderlerinden Aviva ile kullanıma dayalı sigortacılık inovasyonunu Türkiye'de ilk kez hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Türkiye'de ilk kez kullanıma dayalı araç sigortasını müşterilerine sunan Aviva'ya, makineler arası iletişim teknolojilerinde 20 yıllık deneyimimiz ve global gücümüzle güvenilir iş ortağı oluyoruz. Sürekli yatırımlarla tüm sektörler için verimlilik artışı sağlayan teknolojiler geliştiren Vodafone İş Ortağım ile Aviva'nın verimlilik hedeflerine katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle tüm kurumsal aboneleri Vodafone İş Ortağım dünyasına davet ediyoruz." 

Aviva Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Selmin Çağatay da Aviva Sigorta olarak, kullanıma dayalı araç sigorta ürününü sunmanın heyecanı ve gururu içinde olduklarını ifade etti. 

"Kullandığın Kadar Öde" kasko ürünüyle 2009 Sigorta Zirvesi"de 'Yenilikçi Şirket' unvanını kazandıklarını hatırlatan Çağatay, şunları kaydetti: 

"Sürekli gelişime ve yeniliğe olan yatırımımızla ilklerin ve yeniliklerin öncüsü olma stratejimizi buluşturuyoruz. Dünyadaki örneklere paralel olarak geliştirdiğimiz 'Kullanıma Özel Kasko' ürünüyle sigortalılarımıza kişiye özel kasko primleri sunabiliyoruz. Vodafone ve Mobiliz'in sağladığı telematik altyapısıyla trafik kurallarına uyduğu, güvenli ve emniyetli araç kullandığı tespit edilen düşük risk grubundaki sürücüler, mevcut primlerinde yüzde 25 indirim avantajından faydalanabilecek. Trafik kazalarının azaltılması vizyonuyla bu konuyu ayrıca bir sosyal sorumluluk projesi hassasiyetiyle değerlendiriyoruz. Sürücülerimizi daha duyarlı ve dikkatli araç kullanımına teşvik ederek, trafik kazalarının önüne geçilmesini hedefliyoruz." 

Mobiliz Satış ve Pazarlama Direktörü Bülent Kayıkçı ise, telematik teknolojsini sağlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını bildirdi. 

Kayıkçı, şunları kaydetti: 

"Bu yeni uygulama sayesinde sürücünün hızı, lokasyonu, araç kullandığı saatler gibi risk analizi açısından değerli bilgiler elde ediyoruz. Gerçek risk değerlendirmelerinin tespit edilmesiyle, araç kullanımına göre doğru sigorta primi üretilebiliyor. İşletmelerin operasyonel verimliliklerine ve araç sahiplerine katkı sağlayacak bir uygulamayı hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalar sayesinde sürücüler sürüş risk bilgilerine anlık ulaşarak sürüş karakterini düzeltme ve prim avantajlarından faydalanma şansına da sahip oluyor. Devamlı bilgilendirilen sürücüler daha risksiz sürüşe teşvik edilirken, bu çözümün daha az kaza ve kayba yol açacağına inanıyoruz." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.