ABD'nin petrol stokları yükseldi

ABD'de haftalık ham petrol stokları 1,05 milyon varil yükseldi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), geçen hafta, ülkede ticari ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre 1,05 milyon varil (yüzde 0,2) artarak 523,6 milyon varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 1,02 milyon varil azalması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 1,41 milyon varil yükselmişti.

ABD'de Stratejik Petrol Stokları değişmeyerek söz konusu haftada 695,1 milyon varilde kaldı. Bu dönemde, ABD'nin ham petrol üretimi bir önceki haftaya göre günlük ortalama 15 bin varil azalarak 8,44 milyon varile geriledi.

Ülkenin ham petrol ithalatı da söz konusu haftada, bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 334 bin varil azalarak 8,40 milyon varile ulaştı.

Ayrıca ABD'nin haftalık benzin stokları söz konusu haftada 2,81 milyon varil (yüzde 1,2) azalarak 235,4 milyon varil oldu. Veriye ilişkin piyasa beklentisi 1,06 milyon varil düşüş olması yönündeyken, bir önceki haftada benzin stokları 3,26 milyon varil azalmıştı.

ABD'nin haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin aksine yükselmesinin ardından küresel piyasalarda ham petrol fiyatlarında düşüş görüldü. ABD'de Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı 42,48 dolara, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı da 44,80 dolara kadar geriledi.

EIA verilerinin açıklanmasının ardından, güne yatay seviyeden başlayan New York Borsası'nda Dow Jones Sanayi Endeksi pozitif seyrini korurken, Standard & Poor's 500 ve Nasdaq Teknoloji Endeksleri ise kayıplarla güne devam ediyor.