18 °C

G8 Dışişleri Bakanları toplantısı yapılıyor

G8 Dışişleri Bakanları toplantısı yapılıyor

LONDRA - İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan G8 Dışişleri Bakanları toplantısının gündeminde Kuzey Kore ve Suriye bulunuyor. İkili görüşmelerin dün başladığı, bugün ise ortak görüşmelere geçilen G8 Dışişleri Bakanları toplantısı, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Lancaster House binasında yapılıyor.

Toplantıya İtalya Başbakanı Mario Monti, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılıyor.

G8 dönem başkanlığını yürüten İngiltere'nin ev sahipliğini yaptığı toplantı öncesi İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, G8 ülkeleri dışişleri bakanlarını Lancaster House'un önünde karşıladı.


Görüşmelerde Dışişleri Bakanı düzeyinde temsil edilen G8 ülkesi Japonya'nın, Kuzey Kore ile ilgili toplantı sonrasında sert bir açıklama yapılmasını talep ettiği basına yansıdı. Kuzey Kore'yi nükleer deneme tehdidi konusunda kınamada G8 ülkelerinin hemfikir olduğu ancak aynı şeyin Suriye için söylenemeyeceği bildiriliyor.

Suriye'ye silah ambargosu konusu da masada

AB'nin Suriye'deki silah ambargosunu kaldırmasını isteyen İngiltere'nin bu konudaki talebini tekrarlaması beklenirken, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un temsil ettiği Rusya'nın Suriye konusunda tavır değiştirmesi öngörülmüyor.
G8 Dışişleri Bakanları toplantısında dün yapılan ikili görüşmeler çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile İngiltere Dışişleri Bakanı Hague Suriyeli muhaliflerle de bir araya geldi.
G8 toplantısında ayrıca İran, Somali, Myanmar gibi konular da masaya yatırılıyor.
Toplantının sonunda İngiltere Dışişleri Bakanı Hague'in basın toplantısı yapması bekleniyor.
Dünyanın en büyük ekonomisine sahip sekiz ülkesinden oluşan G8 grubunun zirvesi ise 17-18 Haziran'da Kuzey İrlanda'nın Fermanagh bölgesinde bulunan, Enniskillen şehri yakınındaki Lough Erne Golf Resort'ta yapılacak.
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap