20 °C

İrlanda kemerleri iyice sıkıyor

İrlanda hükümeti, saat başına asgari ücretin 1 euro düşürüleceğini açıkladı. Onbinlerce kişi cumartesi günü yürüyüş ve gösterilere hükümeti protesto edecek.

İrlanda kemerleri iyice sıkıyor

DUBLİN - Borç krizini aşmaya çalışan İrlanda hükümeti, bütçe açığını AB'nin belirlediği seviyeye indirebilmek için bir süredir üzerinde çalıştığı 4 yıllık tasarruf planının ayrıntılarını açıkladı.

Başbakan Brian Cowen'ın, Maliye Bakanı Brian Lenihan ve Çevre Bakanı John Gormley ile birlikte kamoyuna duyurduğu plan çerçevesinde, İrlanda 4 yıl içinde 15 milyar euro tasarruf edecek.

Plan, 10 milyar euro harcama kesintileri, 5 milyar euro vergi artırımlarından oluşuyor. 4 yıl için öngörülen toplam tasarrufun yüzde 40'ının gelecek yıl için düşünüldüğü belirtiliyor.

Sağlık harcamalarından 1,4 milyar euro kesinti öngören planda, katma değer vergisi standart oranının 4 yıl içinde kademeli olarak yüzde 21'den, yüzde 23'e yükseltilmesi öngörülüyor.

Asgari ücretin de düşürüleceği plan çerçevesinde, İrlanda'nın "kırmızı çizgisi" olarak bilinen yüzde 12,5'lik kurumlar vergisi oranının değişmeyeceği bildiriliyor.

Borç krizinin altından tek başına kalkamayan İrlanda'nın, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) alacağı yardımın 85 milyar euro dolayında olacağı sanılıyor.

İrlanda ekonomisinin orta vadede geleceğini belirleyecek tasarruf planındaki mali önlemlerin, AB-IMF kurtarma paketi için de önem taşıdığı, bu yüzden plandaki tasarruf tedbirlerinin AB tarafından da "onaylanması" gerektiği belirtiliyor.

Protestolara onbinler bekleniyor

Öte yandan İrlanda'daki sendikalar ve öğrenci derneklerinin, İrlanda Sendikalar Konfederasyonu'nun (ICTU) öncülüğünde, hükümetin son dönemdeki ekonomi politikalarını protesto etmeye hazırlandığı bildirildi.

Cumartesi günü yapılması planlanan yürüyüş ve gösterilere, on binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Ülkedeki 55 sendikayı çatısı altında birleştiren ICTU, 4 yıl için planlanan tasarruf tedbirlerinin 7 yıla yayılmasını istiyor.

İrlanda'daki 250 bin kamu çalışanı geçen yıl, maaş kesintileri ve işten çıkarmalar konusunda hükümetten somut güvenceler alamayınca  bir günlük grev yapmıştı.

Hükümet kemer sıkma politikasının maddeleri şöyle açıkladı:

- Emeklilik kesintilerinde değişiklik 700 milyon euro gelir sağlayacak

 - 2013'da KDV oranını yüzde 21'den yüzde 22'ye çıkaracağız

- Ekonomide rekabetçi olan sektörleri büyütmemiz gerek        

- Ekonomi, iş piyasası esnekliğine bel bağlamalıyız   

- 4 yıllık plan kesinlik ve ümit getirecek

- Kamu sektörünün ücret faturası 1.2 milyar euro azaltılacak  

- Saat başına asgari ücret 1 euro düşürelerek 7.65 euro'a indirilecek

-  2011'de bütçe açığının gsyh'ya oranı yüzde 9.1'e çekilecek

-  2014'e kadar gelirler 5 milyar euro artırılacak

- 2014'e kadar harcamalar 10 milyar euro kısılacak                           

- Bu yıl ihracat yüzde 6 büyüyecek       

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.