12 °C

Mavi Marmara yarın yola çıkacak

Hayfa'da bekleyen Mavi Marmara ve diğer gemilerin römorkör tarafından çekilerek Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor.

Mavi Marmara yarın yola çıkacak

TEL AVİV- İsrail'in 31 Mayıs'ta Gazze yardım filosuna düzenlediği operasyon sonrasında el konulan 3 Türk gemisinin yarın Türkiye'ye doğru yola çıkması bekleniyor.

Solar Gemi Kurtarma şirketi koordinatörlüğünde gönderilen 3 römorkörün, gemileri çekmek üzere yarın İsrail limanlarında olması öngörülüyor.

Hayfa'da bekleyen Mavi Marmara gemisi "Ocean Ergün", Defne-Y gemisi "Doğan 20", Aşdod limanında bekleyen Gazze gemisi de "Söndüren 7" römorkörü tarafından çekilerek Türkiye'ye götürülecek.

Gemileri çekme işini yapacak Solar Gemi Kurtarma Hizmetleri A.Ş Genel Müdürü Murat Bayhan, römorkörlerin yarın İsrail limanlarında olacaklarını ve herhangi bir engel çıkmaması halinde akşam üzere Hayfa ve Aşdod'dan ayrılacaklarını söyledi. Bayhan'ın verdiği bilgiye göre, gemiler İskenderun limanına götürülecekler.

Bayhan, römorkörlerin limanlara varışını takiben liman içine alınacaklarını ve çekecekleri gemilere yanaşacaklarını belirtti. Buna göre, römorkör personeli, çeki donanımlarını gemilere aktarıp bağlayacak ve son kontrollerin yapılmasından sonra liman yetkililerinin vereceği iznin ardından, aynı gün içinde Hayfa ve Aşdod'u terk edecekler.

Bayhan'ın verdiği bilgiye göre, çeki operasyonunun hava koşullarına bağlı olarak yaklaşık iki gün sürmesi bekleniyor. Her şeyin normal gitmesi halinde, römorkörler gemilerle birlikte 8 Ağustos günü İskenderun limanına varacak.

İsrail, 31 Mayısta alıkoyduğu gemileri geçen 23 Temmuzda salıvermeyi kararlaştırmıştı.

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.