8 °C

BTSO Başkanı ekonomideki büyümeyi değerlendirdi

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Türkiye'nin büyüme rakamlarıyla ilgili, hükümetin ekonomiyi canlandırmaya dönük adımlarının büyüme performansına yansıdığı yorumunda bulundu.

BTSO Başkanı ekonomideki büyümeyi değerlendirdi

BURSA - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin 2016 yılında tüm zorluklara rağmen yüzde 2,9 büyüme başarısı gösterdiğini belirterek, "Büyüme rakamları Türkiye ekonomisinin potansiyelini gösteriyor. Belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla birlikte Türkiye, çok daha yüksek bir büyüme performansı yakalayacaktır" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 yılı dördüncü çeyrek büyüme verisine ilişkin açıklamalarda bulunan İbrahim Burkay, hükümetin ekonomiyi canlandırmaya dönük adımlarının büyüme performansına yansıdığını belirtti.

"Alınan önlemler ekonomiyi yükselişe geçirdi"

Özellikle son çeyrek büyüme oranının yüzde 3,5 seviyesinde olduğuna işaret eden Başkan Burkay, "Türkiye ekonomisi 2016'nın üçüncü çeyreğinde 27 çeyrek sonra bir daralma yaşamıştı. Son çeyrekte ise tüketimi canlandırmaya yönelik alınan vergi önlemleri ve düzenlenen kampanyalar, ekonomimizin yeniden yükselişe geçmesini sağladı" ifadelerini kullandı.

"Ekonomi için gerekli olan yapısal reformların hızlıca hayata geçirilmesi"

Son çeyrekte elde edilen verilerle birlikte Türkiye'nin yeni bir başarı hikayesi yazmaya başlayacağını belirten Başkan Burkay, "Ekonomimiz için gerekli olan, yatırım ortamını iyileştirecek, tüketimi ve ihracatı olumlu yönde etkileyecek yapısal reformların hızlı bir biçimde hayata geçirilmesidir" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.