Çalışanlar ne kadar zam alacak?

Hay Group, Türkiye'de 713 bin 126 çalışanın verilerini değerlendirdi. Araştırmaya göre, gelecek yıl özel sektörde maaşlara ortalama yüzde 9 zam yapılacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye'de 2016 yılında özel sektör çalışanlarının maaş zammının ortalama yüzde 9 olması bekleniyor. Türkiye'nin özel sektör çalışanların en yüksek zam alacağı dünyada sekizinci, Avrupa'da ise ikinci ülke olması öngörülüyor. 

Global yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group, ağustos-kasım ayları arasında Türkiye'deki bin 387 şirkette çalışan 713 bin 126 personele ilişkin toplanan verileri analiz etti. 

Toplamda 51 farklı sektörün incelendiği analiz sonrası yayınlanan "Hay Group Türkiye 2016 Yılı Ücret Artış Araştırması Raporu"na göre, gelecek yıl özel sektörde ücret artış oranı geçen yılki gibi ortalama yüzde 9 olacak.  

Sektörler içinde en yüksek zammı yüzde 10'la  "yazılım" çalışanları alacak. Bu sektörü, sırasıyla "metal" ve "otomotiv yan sanayi" takip edecek. En düşük zam ise yüzde 7,3 ile "yatırım" sektöründe yapılacak. 

Araştırma, şirketlerin "ücret", "yan haklar", "gelişim programları" gibi kalemlere artık "maliyet" değil "yatırım" gözüyle baktığını; "çalışan motivasyonu", "yetenek yönetimi" ve "liderlik gelişim programları"na daha fazla kaynak ayırdığını da ortaya koydu. 

Türkiye, dünyada sekizinci Avrupa'da ikinci 

Diğer ülkelerde yapılan benzer araştırmalarla kıyaslandığında ücret artışı oranlarına göre Türkiye'nin dünyada sekizinci sırada olduğu görülüyor. 2016 yılında gelişmiş ülkelerden ABD'de yüzde 3, İngiltere'de yüzde 2,5, Almanya'da yüzde 2,9, Japonya'da yüzde 2,1, Hollanda'da ise yüzde 2,5 oranında ücret artışı olması bekleniyor. 

Dünyada en yüksek maaş zammı yapması beklenen ülkeler arasında Venezuella yüzde 56 oranla birinci, Arjantin yüzde 30 ile ikinci, Ukrayna yüzde 11,5 ile üçüncü sırada geliyor. 

Bu alanda ilk 10'da bulunan diğer ülkeler ise sırasıyla yüzde 11,4 ile Hindistan, yüzde 10,3 ile Lübnan, yüzde 9,8 ile Mısır, yüzde 9,3 ile Lübnan, yüzde 9 ile Türkiye, yüzde 9 ile Vietnam ve yüzde 8,9 oranla Kazakistan. 

Avrupa'da yüzde 11,5'luk zam oranıyla Ukrayna birinci sırada gelirken, Türkiye yüzde 9 ile ikinci, Kazakistan yüzde 8,9 ile üçüncü, Rusya yüzde 7,2 ile dördüncü ve Romanya yüzde 5 ile beşinci sırada yer alıyor. 

Gelişmekte olan ülkelerden ise Brezilya'nın yüzde 7,1, Çin'in yüzde 8 oranında ücret zammı yapacağı öngörülüyor. 

"Şirketler, çalışanlarını özel hissettirecek yatırımlara ağırlık vermeye başladı" 

Hay Group Türkiye Genel Müdürü Gökhan Toğrul, AA muhabirine araştırmayı değerlendirdi. 

Toğrul, bölgeler arasındaki ücret farklılıklarındaki değişimin, Türkiye'de bulunan birçok şirketin ücret politikalarına doğrudan bir yansıması olduğunu belirtti. 

Yaptıkları araştırmanın kriterlerini anlatan Toğrul, şirketlerin artık çalışanına kuru kuruya zam yapmadığını, onlardan verim alabilmek için farklı yatırım politikaları uyguladıklarını söyledi. 

Toğrul, şirketlerin baz ücret politikaları ile birlikte çalışanlarının farklı alanlarda kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak yatırımlara ağırlık vermeye başladığını kaydederek, verilerin de bunu doğruladığını dile getirdi. 

Genel Müdür Toğrul, "Araştırmaya katılan şirketlerin yüzde 74'ü, 2015'te insan kaynakları bölümleri için ayıracakları bütçelerini artıracağını bildirdi. Şirketlerin önümüzdeki dönemde en fazla kaynak ayıracağı alanlar arasında da 'çalışan motivasyonu', 'performans yönetimi', 'yetenek yönetimi' ve 'liderlik gelişim programları' bulunuyor" ifadelerini kullandı. 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir