23 °C

Dericiler ambargosuz İran için hazırlık yapıyor

Dericilerin ilk hedefi İran’a yılda 100 milyon dolarlık ihracat yapmak

Dericiler ambargosuz İran için hazırlık yapıyor

Uygulanan ambargo kalkıp dünyaya açılacak olan İran’la gelişecek olan ticarette Türk deri sektörü yerini almak için çalışmalara başladı. İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçılar Birliği (İDMİB) önümüzdeki aylarda bir ticaret heyeti düzenleyerek İran’daki deri ve deri mamulleri ticareti için görüşmeler yapacak. Türk deri sektörü bu yılın ilk altı ayında 10 milyon doları bulan ihracatı yıl sonuna kadar 30 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyor. Ambargonun kalkması ve uluslararası ticaret kurallarının işlemeye başlamasından sonraki dönem olarak 2016’daki ihracat hedefi ise 100 milyon dolar olarak belirlendi.
 
İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, İran’a yapılan deri ve deri malulleri ihracatında 2014’ün ilk altı ayına göre bu yıl % 146.7 artış olduğuna dikkat çekti. Şenocak artışın nedenini şöyle açıkladı: “Geçen yılın ilk altı ayında İran’a 4 milyon 360 bin dolarlık ihracat yaptık. Bu yılın ilk altı ayında ise bu rakam 10 milyon 757 bin dolara ulaştı. 1 Ocak 2015’de yürürlüğe gerin Tercihli Ticaret Anlaşması ile iki ülke arasındaki ticarette gelişme yaşandı. İran, deri ve deri mamullerine yüzde 75’e varan büyük gümrük vergileri uyguluyor. Bu anlaşma ile deri sektörü için bir gümrük indirimi uygulanmamasına rağmen ülkelerin birbirine ticari yakınlaşması sonucu % 146.7’lik artışı gerçekleştirdik. Ambargonun kalkması ile ihracatımızın hızla artacağını görüyoruz”
 
2016 hedefi 100 milyon dolar
 
Mustafa Şenocak, 2015 yılı sonunda İran’a 30 milyon dolarlık deri ve deri mamulü ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Şenocak şöyle devam etti: “Ambargosuz döneme hazırlanıyoruz. Önümüzdeki aylarda İran’a ticaret heyeti göndereceğiz. Ülkedeki deri ve deri mamullerini yani saraciyeden ayakkabıya kadar bütün ürünlere olan ihtiyaçlarını, üretimlerini yerinde göreceğiz. Fuarlara katılım için harekete geçtik. Komşu olarak mesafe avantajımız yanında kültürel yakınlığımız da var. İran’da açılan Türk markalarının mağazaları var. Dolayısıyla hızla yol almak için harekete geçtik. Rusya’daki ihracat kaybımızı kapatacak düzeyde olmasa da İran bizim için gelecekte önemli pazarlarımızdan olacaktır. Gümrük vergilerinin yüzde 75’lerden daha aşağı çekileceğini düşünüyoruz. Gümrük vergilerinin azaltılması durumunda daha hızlı bir ticaret oluşacağını 2016’da 100 milyon dolarlık ihracat yapabileceğimizi öngörüyoruz”
 
Türkiye’nin İran’a deri ürünü olarak sattığı ürünlerin başında ayakkabı geliyor. 2015 yılının ilk altı ayındaki 10 milyon 757 bin dolarlık ihracatın 6 milyon 134 bin dolarlık kısmı ayakkabı sektörüne ait. İhracatın 4 milyon 277 bin dolarlık bölüm ise saraciye ürünlerinden oluşuyor.
 
İran’ın yüksek gümrük vergisi uygulamasının nedeni olarak ise kendi üreticilerini korumak olarak değerlendiriliyor. İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, bu konuda ise şu değerlendirmeyi yaptı: “İran’ın ayakkabı sanayisi var. Ancak yüksek gümrük duvarları nedeniyle korunan ayakkabı sanayisi geri kalmış. Yeni modeller ve modern üretim yapılmıyor. Dolayısıyla İran’ın 80 milyonu aşan ve nüfusun yüzde 65’ini oluşturan 15-54 yaş aralığındaki yüksek orandaki tüketici kitlesinin ihtiyacını karşılayamaz hale geldiler. Türk deri sektörü olarak 2015 in ilk altı ayında bir önceki yıla göre İran’a ayakkabı ihracatımızda yüzde 131, saraciyede yüzde 887 artış sağladık. Sadece bizden değil dünyanın farklı ülkelerinden de İran’ın ithalatı son 5 yılda katlanarak arttı. İranlıların ürettiği malzeme ve ürünler yeterli ve kaliteli olmadığı için ithalata yöneldiler.”
 
İran’ın deri ve deri mamulü ithalatı katlanarak artıyor
 
İran, 1,1 Milyar dolarlık deri ve deri mamulleri ithalatıyla 2014’de dünyada 42’inci sırada yer alıyor.  Bir önceki yıla göre rakamlar yüzde 133 oranında artışı ortaya koyuyor. İran, ayakkabı ithalatında ise dünyada 41’inci sırada bulunuyor. İran’ın 2014 yılında ayakkabı ithalatı 494 Milyon dolar. Bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 216.
 
İran, 2014 yılında 603 milyon dolarlık saraciye ürünü ithal etti. Bu rakamla saraciye ithalatında ülkeler arasında 22’inci sırasında yer alıyor.  Bir önceki yıla göre artış oranı ise yüzde 93.

Deri konfeksiyon ürünleri ithalatında ise İran, 2014 yılında 1 Milyon dolarlık ithalat yaptı. Bir önceki yıla göre yüzde 302 oranında bir artış ortaya çıktı. Deri yarı işlenmiş ya da bitmiş deri İthalatında dünyanın 83. büyük ithalatçısı olan İran’ın bu alandaki 2014 ithalat rakamı ise 4 Milyon dolar.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap