16 °C

Fındıkta markalaşma için tanıtımlar artırılmalı

Türk fındığının markalaşmanın sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayan TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Yeni pazarların geliştirilmesi için tanıtım faaliyetlerinin artırılması ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması gerekmektedir" dedi

Fındıkta markalaşma için tanıtımlar artırılmalı

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındık çalıştayında alınan kararları desteklediklerini bildirerek, "Türk fındığı'nı öne çıkararak markalaşmanın sağlanması önemlidir. İhracatta yeni pazarların geliştirilmesi için tanıtım faaliyetlerinin artırılması ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması gerekmektedir" ifadelerini kullandı. 

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, fındığın, sağladığı istihdam ve ihracattaki döviz getirisiyle daima ön planda yer alan tarım ürünlerinden olduğuna dikkati çekti. Türkiye'nin dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 75'ini karşıladığını, 2012-2013 sezonunda 301 bin ton iç fındık ihracatıyla 1,75 milyar dolarlık döviz kazandırdığını bildiren Bayraktar, şunları kaydetti: 

"Toplam tarımsal ihracatın yüzde 11,4'ünü fındıktan karşılayan Türkiye, fındıkta yüzde 75 olan pazar payını korumalıdır. Bunun için kaliteden ödün verilmemeli, arz-talep dengesi gözetilmeli, mevcut pazarlar korunmalı, yeni pazarlar bulunmalıdır. Mevcut pazarların kaybedilmemesi için ihtiyaç kadar kaliteli ürün sürekli sunulabilmelidir. Fındık tüm dünyaya tanıtılmalıdır. Dünyada kişi başına yıllık kabuklu fındık tüketimi 100-120 gram arasında değişmektedir. Bu rakam son derece yetersizdir. Fındık tüm dünyaya tanıtılmalıdır. Hayatında hiç fındık yememiş milyarlarca insan olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir" 

Bayraktar, yaşlanmış fındık bahçelerinin yenilenmesinin bir zorunluluk halini aldığını kaydetti. 18-19 Aralık 2013'te Trabzon'da düzenlenen fındık çalıştayında alınan kararları desteklediklerini ifade eden Bayrartar, bu çerçevede, ekonomik ömrünü doldurmuş fındık bahçelerinde yeni çeşit ve modern dikim sistemleriyle yenileme projelerinin hazırlanıp hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

"Yenilenen bahçeler tekrar üretime geçene kadar desteklenmeli"  

Yeni tesis edilecek bahçelerde kullanılacak fındık fidanlarının üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirten Bayraktar, damla sulama sistemlerinin yaygınlaştırılmasının önemine dikkati çekti. 

Fındıkta iyi tarım ve organik tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması gerektiğini kaydeden Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Fındık Dikim Alanlarının Belirlenmesi Kanunu ve ilgili yönetmenliklerin uygulanması konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Fındık üretiminin sürdürülebilirliği açısından son derece önemli olan, alan bazlı destekleme ödemesine 2014 sonrasında da devam edilmelidir. Telafi edici ödemelerde, alternatif ürün uygulamalarına daha fazla destek verilmelidir. Çiftçilere sağlanan sertifikalı fidan kullanım desteğindeki bahçe tesisi sınırı 10 dekardan, fındık bahçesi için 3 dekara düşürülmelidir. 

Hasat, harman, depolama ve benzeri kayıplar en aza indirilmelidir. Fındıkta lisanslı depoculuğu geliştirmek için sistemin desteklenerek, üreticinin yönlendirilmesi sağlanmalıdır. Kırsal kalkınma yatırımlarındaki destekler, kapsamı genişletilerek sürdürülmelidir. İşlenmiş ürün ihracatını artırmak için ürün çeşitlendirilmesine yönelik tedbirler alınmalıdır. Türk fındığı'nı öne çıkararak markalaşmanın sağlanması önemlidir. İhracatta yeni pazarların geliştirilmesi için tanıtım faaliyetlerinin artırılması ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması gerekmektedir" 

Bayraktar, çalıştayda alınan kararların ivedilikle uygulamaya konulması gerektiğini bildirdi. Ekonomik ömrünü doldurmuş fındık bahçelerinin yenilenmesinin fevkalade önemli olduğunu belirten Bayraktar, "Fındık bahçelerinin yenilenmesi projelerde, fındık bahçe sökümünden bahçenin verime geçmesine kadar geçecek süre boyunca, üreticilerimizin gelir kaybı yaşamaması için destek verilmesi çok önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.  

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap