İhracata 'petrol borusu' dopingi

Şanlıurfa'ya Petrol borusu üretiminde dünyanın sayılı şirketleri arasında bulunan bir firma 750 milyon liralık yatırımla üretim tesisi kuracak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) alt yapısını da yapan yabancı firma yatırım için Şanlıurfa'yı seçti. 750 milyon liralık yatırımla Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan kapısı konumundaki kentte kurulacak petrol borusu üretim tesisi ile ihracatın artırılması hedefleniyor.

Kentte görüşmelerini ve incelemelerini tamamlayan ve dünya genelinde 23 milyar euroluk cirosuyla dikkati çeken firmaya 2. Organize Sanayi Bölgesinde petrol borusu üretimi yapması için yaklaşık 200 dönümlük arazi tahsisi yapıldı. Altyapı hizmetlerinin tamamlanma aşamasına geldiği arazi üzerinde kısa süre içinde tesisin inşa edilmesi bekleniyor.

"Yılda 1 milyon adet boru üretecek"

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Yunus Emre Aksu, coğrafi yakınlığı dolayısıyla Irak ve İran pazarına ürünlerini daha rahat pazarlayabilme imkanı bulacağına işaret ederek, kent ekonomisine ciddi katkı sağlanmasını beklediklerini belirtti.

Firmanın Şanlıurfa'da istihdama sağlayacağı katkıya da dikkati çeken Aksu, "Cazibe Merkezleri Programı kapsamında firma yatırım başvurusunda bulundu. Yer tahsis ettik, petrol aktarım boruları üretecekler. Firma 750 milyon lira gibi bir yatırım yapacak ve 500 kişi istihdam edecek. Senede 1 milyon adet metal ve plastik boru üretimi yapacaklar. Şu anda Şanlıurfa'nın 192 milyonluk ihracat hacmi var, bu firmanın gelişiyle birlikte ihracat hacmi 5 milyar dolarlara çıkacak. Bizim Şanlıurfa olarak 2023 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar ama bu yatırımla kısa sürede 2023'teki ihracat hedefimizin 5 katına çıkmış olacağız" diye konuştu.

"Diğer yatırımcıları da özendirecek"

Tüm Sanayiciler ve İşadamları Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade de söz konusu firmanın kent tarihinin en büyük sanayi yatırımlarından birini yapacağını ifade etti. Bu yatırımın uluslararası alanda da dikkati çekeceğini ve diğer yatırımcıları da özendireceğini dile getiren Sade, gelecekte yeni yatırımcıların da kente gelmesi adına umutlu olduklarını söyledi.

Etiketler