Toplu görüşmelerin 3. turu başladı

Görüşmede hükümetin memur maaş zammı konusundaki teklifini konfederasyonlara sunması bekleniyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığındaki hükümetle memur sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmelerin 3. turu başladı.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen görüşmeye Kamu İşveren Kurulu üyeleri, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yetkili sendikaların genel başkanları, sendika uzmanları ve bürokratlar katılıyor.

Görüşmede, mali ve sosyal haklara ilişkin komisyon raporunun değerlendirilmesi ve hükümetin gelecek yıl yapılacak memur maaş zammı konusundaki teklifini konfederasyonlara sunması bekleniyor.

"Çok önemli adımlar atılacağına inanıyoruz"

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Akyıldız, toplu görüşmelerin 3. turu için geldiği Başbakanlık Merez Binada yaptığı açıklamada, görüşmelerde kamu çalışanlarını temsil eden heyetin tam bir mutabakat içinde olduğunu ve taleplerinin karşılanması beklentisini taşıdıklarını ifade etti.

Toplu görüşmelerde önemli bir noktaya gelindiğini anlatan Akyıldız, memur maaşlarına yapılacak zamla ilgili olarak mali ve sosyal haklar komisyonunun raporunun öncelikli olarak görüşüleceğini belirtti. Akyıldız, "Bugün toplu görüşme sürecinde çok önemli adımlar atılacağına inanıyoruz. Toplantıya umutlu geldik. Bu toplantının kamu çalışanları ve kamuoyuna müjdeli bir açıklamayla neticelenmesini istiyoruz" dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da toplu görüşmeler kapsamında bugüne kadar önemli çalışmalar yapıldığına dikkati çekerek, "Bu oturumda beklentimiz büyük" diye konuştu.

İşçi sendikalarının toplu sözleşmeler sonucunda üyeleri adına önemli miktarlarda ikramiye hakkı sağladıklarına ifade eden Gündoğdu, kendilerinin de kamu çalışanları için yetkili yetkisiz tüm sendikaların üyelerine "toplu görüşme pirimi" talebinde bulunduklarını bildirdi. Gündoğdu, "Sendika aidatlarının artırılmasıyla ilgili bir kuruş talebimiz yok. Zaten sendika üyelerinin aidatı binde 5 oranında ödenmektedir. Biz, sendika üyesi 930 bin kamu çalışanına 25 YTL toplu görüşme primi istiyoruz" dedi.

Kamu İşveren Kurulunun masaya henüz zamlarla ilgili teklif sunmamasının sendikacılığa zarar vermek isteyenlere olanak yarattığını ifade eden Gündoğdu, bugünkü oturumda hükümetin masaya 2009 yılına ilişkin tekliflerini getirmesini beklediklerini kaydetti. Ahmet Gündoğdu, "Hükümetin mali konularla ilgili ekonomik paketi getirmesini, bunu konuşup, pazarlığını yapıp, kamu çalışanlarına müjde vermek istiyoruz" diye konuştu.