13 °C

Türkiye orta gelir tuzağı eşiğinde

Türkiye orta gelir tuzağı eşiğinde

İSTANBUL - Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağının eşiğinde olduğu belirtilerek, bu eşiğin aşılması için gerekli olan emek verimliliği artışının nasıl sağlanacağı soru işareti olduğu belirtildi.

Orta gelir tuzağı, kişi başına gelirin 10,000 dolar seviyelerinde, yani orta gelir düzeyinde, sıkışıp kalması anlamına geliyor. Türkiye'de kişi başına millim gelir 2002'den 2012'ye yaklaşık olarak 3,000 dolardan 10,000 dolara yükseldi. BETAM notunda önümüzdeki yıllarda, geçmiş dönemin büyüme performansının tekrarlanmasının zor olduğuna değinilerek, "Türk Lirasının önümüzdeki dönemde hızla değerlenmeye devam etmesi, yüksek cari açık ve bol likidite döneminin sonuna gelinmesi nedeniyle olanaksız. Ama daha önemlisi, bu araştırmada gösterildiği gibi, son iki yılda emek verimliliği artışı hemen hemen durmuş durumda. Bu durum, Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağının eşiğinde bulunduğunun en bariz kanıtı" görüşüne yer verildi.

Araştırma şöyle devam etti: "Kişi başına gelirin makul bir hızla artmaya devam edebilmesi için emek verimliliği artışlarının büyümeye önemli ölçüde katkı yapması şart. Bunun nasıl sağlanacağı Türkiye ekonomisinin en kritik sorunu olarak karşımıza çıkıyor."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap