7 °C

Yerel marketlerde zam olmayacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Altunbilek, yerel marketlerde Ramazan'da gıda ürünlerine zam olmayacağını açıkladı.

Yerel marketlerde zam olmayacak

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Ramazan aylarında gıda ürünlerinde fiyatları artıranlar ve spekülatif hareket edenler olduğunu savunarak, "Ancak biz yerel market zincirleri olarak, bu fırsatçılara geçit vermeyeceğiz. Gıda ürünlerine, marketlerimizde ramazan ayı boyunca zam yok" dedi. 

Altunbilek, yaklaşan Ramazan ayı öncesi gıda fiyatlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ramazan aylarında gıda ürünlerinde fiyatları artıranlar ve spekülatif hareket edenler olduğunu, ancak yerel market zincirleri olarak "fırsatçılara" geçit vermeyeceklerini dile getirdi. 

Mustafa Altunbilek, yerel market zincirlerinde Ramazan ayı boyunca gıda ürünleri fiyatlarında artış yaşanmayacağını belirtti. 

Gıda ürünlerindeki mevcut fiyatları, geçen yılın Ramazan ayına kıyasla değerlendiren Altunbilek, "Sebze ve meyve grubunda bulunan ürünlerde, mevsimsel etkilere bağlı olarak yaşanan artışlar dışında bir artış görülmüyor. Bazı ürünlerde ise fiyat sabit kalmayı sürdürüyor. Yaz mevsiminin ürünlerinde fiyatlar hemen hemen standardına oturdu. Örneğin, bölgelere göre değişse de karpuz, geçen sene Ramazan ayında da 50 kuruştu. Şimdi de aynı fiyatlara gelmiş durumda" yorumunu yaptı. 

Bakliyatta ve tavuk ürünlerinde de yerel zincirlerde Ramazan ayı boyunca fiyat artışı olmayacağını aktaran  Altunbilek, hatta bakliyat ürünlerinde mahsullerin bol olması sebebiyle düşüş yaşanmasını beklediklerini kaydetti. 

 Altunbilek, gıda ürünlerinde bu yıl geçen yılın ramazan ayına kıyasla fiyatta en büyük farkın kırmızı ette oluştuğuna dikkati çekerek, "Geçen sene ramazanda dana rosto 35,9 lira iken, şu anda 42,9 lira. Bu da söz konusu süreçte kırmızı ette yüzde 20'ye yakın artış yaşandığını gösteriyor. Ancak kırmızı ette öngörümüz, ramazan ayı boyunca artış yaşanmayacağı yönünde" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.