17 °C

ABD'de tarım dışı istihdam tahminlerin altında arttı

ABD'de mart ayında tarım dışı istihdam beklentilerin altında kalarak 103 bin artış gösterdi.

ABD'de tarım dışı istihdam tahminlerin altında arttı

ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, tarım dışı istihdam 103 bin arttı. Ekonomistlerin beklentisi istihdamın 178 bin artması yönündeydi.

Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 4,1 olarak kaldı. Piyasanın beklentisi işsizlik oranının 4,0'e gerileyeceği yönündeydi.

Şubat ayı tarım dışı istihdam verisi 313 bin artıştan 326 bin artışa, Ocak ayı verisi 239 bin artıştan 176 bin artışa revize edildi.

İmalat sektöründe istihdam 22 bin kişi arttı. Piyasa tahmini 24 bin artış şeklindeydi.

Özel sektörü istihdamı 195 bin artış beklentilerine karşın 102 bin arttı.

Turşucu: Genel Fed beklentilerinde değişiklik beklemiyoruz

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, istihdam verisi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Turşucu'nun değerlendirmesinde şu ifadeler yer alıyor:

Ortalama saatlik kazançlar ise beklentilere paralel aylık bazda yüzde 0.3 seviyesinde artış göstererek, önceki aya göre 8 sent artışla 26.82 dolar seviyesinde gerçekleşti. Saatlik kazançlardaki yıllık artış ise yüzde 2.7 seviyesinde oluştu. Yıllık ücret artışı ocak ayında yüzde 2.8 olurken, şubat ayında yüzde 2.6 seviyesine gerilemişti. Burada dalgalı bir seyir izleniyor.

Veri genel olarak istihdamdaki artış hızının yavaşladığını gösteriyor. Ancak işsizlik oranında yüzde 4.1 ile değişim yok. Bununla birlikte ücret artışları bakımından enflasyon sinyali yine görülmüyor. Ana resime bakıldığında Fed’in bu yıl 3 veya 4 faiz artışı beklentilerini değiştirecek nitelikte olmadığını düşünüyoruz. Sadece bir aylık bir veri ile istihdamda yavaşlamanın olduğu yönünde bir yorum yapmak yanlış olabilir.

Piyasalarda dolarda sınırlı bir gevşeme izleniyor. Euro/dolar 1.2230 seviyesinden 1.2255 seviyesine yükselmesinin ardından yeniden 1.2220 seviyesine gerileme ve ardından tepkiler izliyoruz. Ons Altında ise 1322 seviyesinden 1331 seviyesine yükselmesinin ardından yeniden 1322 seviyesine gerileme ve sonrasında tepkiler görmekteyiz. Dolar/TL’de ise 4.0550 seviyelerinden düşüş oluşurken şu aralar düşüş 4.4025 ile devam ediyor.

Dolardaki değer kaybının sınırlı olmasını ve paritelerdeki hareketlerinde sınırlı bir seviyede kalması beklenebilir. DolarTL paritesinde ise yükselişin sert olmasından dolayı geri çekilmede diğer paritelere oranla daha fazla olabilir. 4.0263 seviyesini destek olarak izliyoruz. Bu notanın yakınlardan dolar kurunda tepkiler görebiliriz. USDTRY’nin 4.0263 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise aşağı yönlü seyir biraz daha uzayabilir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.