28 °C

Dolar 2,75'ten döndü

Dolar/TL artan güvenlik endişeleri ve dolardaki küresel değer kazancı ile 2.75'in üzerini denedi.

Dolar 2,75'ten döndü

Siyasi belirsizlik ve jeopolitik risk, Türk Lirası'nı baskı altında tutmaya devam ediyor. Dün görülen aşağı yönlü hareketin ardından TL'de haftanın son işlem gününde de kayıplar yaşadı. 

Dolar/TL, Türk savaş uçaklarının sabaha karşı Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmasının ardından 2,75 seviyesine doğru yükseldi. 

Kur, Merkez Bankası'nın depo faiz oranlarında indirim açıklamasının ardından 2,73 seviyesinin altına gevşedi. 

MB'nin hamlesiyle düşen dolar bu kez Başbakan Davutoğlu'dan gelen açıklamayla 2.75 seviyesini test etti.

Dolarda haftalık kayıp yüzde 4'e yaklaştı

Haftaya 2.6550 civarında başlayan Dolar/TL hafta boyunca hem koalisyon görüşmelerine, hem de Suruç'taki patlamanın ardından artan güvenlik endişeleriyle neredeyse her gün gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak yukarı yönlü bir trend izledi. TL'deki değer kaybı haftalık bazda yüzde 4'e yaklaşarak 7 Haziran seçim dönemi ardından en yüksek haftalık değer kaybına işaret etti. 

Dün akşam piyasa kapanışı öncesi 2.73'ün hemen altında işlem gören kur 5 haftanın zirvesi olan 2.7535'e kadar yükseldikten sonra piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.7425 seviyesinde işlem görüyor.

Borsa dalgalı günü yükselişle kapattı

1500 puanlık bir aralıkda dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul, haftanın son işlem gününü 375 puan yükselişle 78.712 puandan tamamladı. Hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 0,48 oranında değer kazandı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu son gelişmeleri "Bugün başlayan operasyon bir noktasal operasyon değildir, bir süreçtir" sözleriyle nitelendirdi. 

12-068.jpg

 

1-563.jpg

 

2-456.jpg

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap