12 °C

Dolar 2,93'ü geçti

Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasında hızlı bir yükseliş gerçekleştiren dolar bu sabah 2,93'ü geçerek bir ayın zirvesine çıktı.

Dolar 2,93'ü geçti

DÜNYA Online

Türkiye ile Rusya arasındaki gerilime ilişkin gelen haber akışı piyasaların dengesini bozdu. 

Dün serbest piyasada 2,8975-2,9185 bandında işlem gören dolar kuru önceki kapanışa göre yüzde 1,28 oranında değer kazanarak gün içinde gördüğü en yüksek seviye olan 2,9185’den günü tamamladı. Sepet karşısında ise lira yüzde 1,47 oranında değer yitirdi. 

Bu sabah ilk işlemlerde dolar 2,93'ü aşan dolar son bir ayın en yüksek seviyesini gördü. 2,9350 seviyesine kadar çıkan kurda saat 09:15 itibariyle işlmeler 2,9310 TL'den geçiyor.Euro ise 3,1160 TL'den satılıyor.

Rusya ile Türkiye arasındaki gerilime ilişkin haber akışlarını takip ederek yön belirleyecek olan dolarda yükselişin sürmesi bekleniyor. 

ABD piyasalarının erken kapanacağı bugün yine önemli bir veri akışı bulunmamakta. 

Euro Bölgesi'nden gelecek güven endeksinin yanı sıra İngiltere 3 çeyrek büyüme verisi piyasalar tarafından izlenecek. 

UBS: Dolarda yükselişin önemli bölümü gerçekleşti

Diğer taraftan doların global para birimleri karşısında yükselişini değerlendiren İsviçreli UBS, zengin Asyalı müşterilerine gönderdiği notta Amerikan Merkez Bankası Fed'in gelecek ay faiz artışına gittikten sonra parasal sıkılaştırmaya kademeli olarak gideceği için dolardaki yükselişin sınırlı olacağını söyledi. 

UBS varlık yönetimi servisinden James Purcell, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik programına rağmen, doların euro karşısında 1,05 seviyesine kadar yükselebileceğini söyledi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.