11 °C

Dolar güne düşüşle başladı

Piyasalar iç güvenlik konusundaki gelişmeler ile küresel piyasalardaki hareketleri izliyor. Dolar/TL 3.02 seviyesinde...

Dolar güne düşüşle başladı

Önceki gün gerçekleşen Dağlıca saldırısı ardından haftaya yeni rekor seviye ile başlayan dolar/TL bu sabah 3.02 seviyelerinde seyrederken, piyasalar başta iç güvenlik konusundaki gelişmeler ve dış piyasalardaki hareketleri izleyecek.

Dün akşam 3.0325 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.0205 seviyesinde. Yurtiçinde bugün ayrıca Temmuz sanayi üretim verisi açıklanacak. Temmuz ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmamış olarak medyan bazında yüzde 5.3 artması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Hakkari-Dağlıca'da dün PKK tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcıların patlatılması sonucu 16 askerin hayatını kaybettiğini, altı askerin ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığını açıklarken; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bundan sonra PKK ile mücadelenin "çok daha farklı ve kararlı" olacağını söyledi.

Çin'deki ekonomik yavaşlamanın dünya genelinde büyümeyi olumsuz etkileyecek olması ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 16-17 Eylül tarihlerine gerçekleşecek olan toplantısında faiz artırımına gitme ihtimali gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor. 

Türkiye özelinde ise bu baskıya iç güvenlik endişelerinin de eklenmesi TL'nin dolar karşısında kötü performans göstermesine neden oluyor. Bu çerçevede dün TL dolar karşısında yüzde 1'i aşan değer kaybı ile diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha kötü performans gösterdi.

Dolar/TL dün 3.0475 ile tarihi zirvesine yükselirken, TL'nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı da yüzde 23.1'e ulaştı. Böylece TL dün kapanış verileri itibariyle dolar karşısında yılbaşından bu yana Brezilya reali ve Kolombiya pezosu ardından en çok değer kaybeden para birimi oldu.

         

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.