23 °C

Fed sonrası dış borsalar

Fed'in faiz oranlarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde artıracağı beklentisiyle küresel piyasalarda yükseliş sınırlı kaldı.

Fed sonrası dış borsalar

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri artırmak için ağustos ve eylül ayındaki verilerin gelişimini izleyeceğini açıklamasının ardından gelecek haftaki yoğun veri gündeminin piyasalarda sert hareketliliklere neden olabileceği belirtiliyor. 

ABD'de dün açıklanan 2. çeyrek GSYH verisi yüzde 2,3 ile beklentilerin hafif altında kalırken, 1. çeyrek GSYH'nın yüzde 0,2 düşüşten yüzde 0,6 artışa revize edilmesi dikkati çekti. Verilerin ardından küresel dolar talebi devam ederken, buna bağlı olarak dolar endeksi 97,17'den 97.77'ye yükseldi. Dün ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,31'e kadar yükseldikten sonra tekrar yüzde 2,26 seviyelerinde dengelenirken, borsalarda ise genel olarak yatay bir seyir izlendi. Analistler, gelecek hafta başta tarım dışı istihdam olmak üzere açıklanacak verilerin piyasalarda sert dalgalanmalara neden olabileceğini ifade ediyor. 

Avrupa tarafında, küresel dolar talebi ile avro/dolar paritesi 1,10'un üzerinden 1,0890'a kadar geriledi, pay piyasalarında ise yükseliş eğilimi devam etti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,40, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,58 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,57 değer kazandı. Almanya'da dün açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin hafif altında kalmasının ardından bugün Avro Bölgesi TÜFE ve işsizlik verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, pay piyasalarında bugün yatay ve satıcılı bir seyir izlenebileceğini tahmin ediyor. 

Asya tarafında bugünkü yoğun veri akışının ardından kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,06 yükseldi, Çin'de Şanghay Bileşik endeksi yüzde 1,05 değer kaybetti. Japonya'da TÜFE beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik de beklentileri aşarak yüzde 3,4'e çıktı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap