10 °C

Kaplan: Fed faiz oranlarını artırmalı

Dallas Fed Başkanı Kaplan, faizin istikrarlı bir şekilde artırılması gerektiğini söyledi.

Kaplan: Fed faiz oranlarını artırmalı

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, faizin yavaş ve istikrarlı şekilde artırılması çağrısını tekrarladı ve ekonomide büyümenin hızlanması için Fed'in politikalarının hükümetin atacağı mali adımlarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

New York Ekonomi Kulübü'nde konuşan Kaplan, "Gevşek para politikasının kademeli ve sabırlı bir şekilde kaldırılmasını öneriyorum. Fiyat istikrarı ve tam istihdam hedeflerimizi yakalamaya doğru ilerlemeye devam ederken, bir miktar parasal gevşemenin ortadan kaldırılması için adım atılmasını savunuyorum" dedi.

Fed'in ne zaman adım atması gerektiği konusunda bilgi vermeyen Kaplan, hali hazırda FOMC'nin oy verme hakkına sahip bir üyesi değil. Ancak Kaplan 2017 yılında FOMC'de oy kullanabilecek.

'Fed politikası ekonomik trenleri etkileyemiyor'

Kaplan konuşmasında Fed'in ekonomi için yapabileceklerinin sınırı olduğunu, Fed politikasının ekonomik trendleri etkileyemediğini ifade etti ve ekonominin uygun mali politika eylemlerinin desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Altyapı yatırımlarında kamu/özel sektör ortaklığını uygun bulduğunu belirten Kaplan, vergi ve düzenlemelerde reformun büyümeyi artırabileceğini ifade etti. Kaplan, ABD ekonomisinin bu yıl ise yüzde 2 büyümesini bekliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.