7 °C

ATO: Bankaların komisyon çarkı taksimetreden hızlı dönüyor

Babacan ve Bilgin'e mektup gönderen Aygün, bankaların para transferlerini "tatlı kar kapısı" haline getirdiklerini anlattı.

ATO: Bankaların komisyon çarkı taksimetreden hızlı dönüyor

 

ANKARA - Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Ankara'nın 15 ayrı bölgesinden, ATO'nun bir bankanın Kızılay şubesindeki hesabına biner liralık EFT gönderterek, bankaların aldığı komisyonları, aynı mesafedeki taksi ücretleriyle kıyaslattı.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 ayrı bankanın neredeyse 15'i de, 10 liradan 52,5 liraya kadar değişen tutarlarda ve farklı ücretler aldı.

Elde edilen sonuçları Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin'e bir mektup göndererek bildiren Aygün mektubunda, bankaların para transferlerini "tatlı kar kapısı" haline getirdiklerini anlattı.

Sinan Aygün, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a "Bankaların ücret ve komisyonlarının yüksekliği, vatandaşı bankacılık sistemi dışına iterek kayıt dışılığı özendiriyor"  şikayetinde bulundu.

ATO Başkanı Sinan Aygün, yapılan araştırmanın bankacılık hizmetlerinde maliyetle fiyat arasında bir ilişki bulunmadığının ortaya çıktığını belirtti.

Aynı işlem için bir bankanın 10 TL alırken, bir başka bankanın 52,5 lira alabildiğine dikkati çeken Sinan Aygün, bunun serbest piyasa ekonomisiyle açıklanamayacağını belirtti.

"Bankaların komisyon çarkı taksimetreden daha hızlı dönüyor" benzetmesini yapan Aygün, serbest ticaret ekonomisinde "ticaretin serbest, vurgunun yasak" olması gerektiğini kaydetti. Aygün, şunları kaydetti:

"Ben bu sorunu yıllardır dile getiriyorum. Benzeri araştırmaları örnekleriyle önceki yıllarda da yaparak sonuçlarını kamuoyuna açıklamıştık. Ancak şimdiye kadar bir sonuç alamadık. Vatandaşın cebi adeta banka komisyonlarına havale edildi. Sadece para gönderme ücretleri değil, kredi kartından, çeklere, senetlerden para çekmeye, hesap açmaktan hesabındaki parayı kontrol etmeye, kredi kullanmaktan kredini erken kapatmaya kadar akla gelebilecek her türlü işlem bankalar tarafından ücretlendiriliyor. Banka, kapısından giren müşterisine (ne koparırsam kardır) diye bakıyor."

Aygün, BDDK'nın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın gecen hafta yeniden gündeme getirdiği bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturması ve vatandaşların bankacılık hizmetlerinden ucuz bir şekilde yararlanmalarının yolunun açılması gerektiğini bildirdi.

Bu konuda vatandaşlara da görev düştüğünü belirten Aygün, bankacılık hizmetlerini en düşük ücret ve komisyonu alan bankalardan almaya çağırdı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.