Batum kapısında da harç alacağız

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı giriş ve çıkışlarda pasaport taşıyanlardan aldığımız 15 liralık ücreti, Gürcistan ile Türkiye arasındaki kimlikle yapılan çıkışlarda da alabiliriz dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Gürcistan ile Türkiye arasında pasaportsuz geçişlerin başlamasının ardından son zamanlarda bazı kişilerin Batum'a gidip kumar oynadıkları veya etik dışı davranışlar içerisine girdiklerine ilişkin duyumlar aldıklarını belirterek, "Bunlar kısmen doğrudur veya abartıdır ama bunlara bir önlem almamız gerektiğini düşünüyoruz. Pasaportlu giriş çıkışlarda alınan 15 lira gibi bir ücreti, kimlikli çıkışlarda da alabiliriz" dedi.

Ticaret şeffaflaşacak

Sivas davasıyla ilgili bir soru üzerine Yazıcı, bu davada yargılanıp hüküm giyenlerin kışkırtılmış eylemciler olduğunu, ancak bu olayı planlayanların ve asıl faillerin bulunamadığını kaydetti. Bakan Yazıcı'ya, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ticari hayata ne gibi değişiklikler getireceği de soruldu. Ticari alanın bir düzenlemeye ihtiyacı bulunduğunu, bunun için uzun zamandır çalışma yapıldığını ifade eden Yazıcı, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun, ticareti hayatı kolaylaştıracağını, daha şeffaf ve daha güvenli hale getireceğini söyledi. Bu süreç içinde eleştirilerin olabileceğine dikkati çeken Yazıcı, katkı yapabilecek tüm eleştirileri dikkatle ele alacaklarını gerekirse bunları parlamentoya taşıyabileceklerini belirtti.

Batum'a gidiş paralı olacak

Öğrencilerin ardından bir gazetecinin, Gürcistan ile Türkiye arasında pasaportsuz geçişlerin başlamasının ardından o bölgede kumar oynanmasının arttığına yönelik haberleri nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Yazıcı, şunları söyledi: "Geçen yıl ocak ayında 150 bin kişi giriş çıkış yapmış, bu yıl 180 bin kişiye yükselmiş. Çok sayıda kişinin Batum'a gidip kumar veya etik dışı davranışlar içerisine girdiklerine ilişkin duyumlar, bilgiler bize geliyor. Bunlar kısmen doğrudur veya abartıdır ama bunlara bir önlem almamız gerektiğini düşünüyoruz.

Bu konuyu Bakanlar Kuruluna da taşıdık. Büyük bir ihtimalle pasaport taşıyanlardan aldığımız çıkışlarda 15 lira gibi bir ücretin, kimlikli çıkışlarda da alınmasının bir fren işlevi göreceğini düşünüyoruz. İkincisi, giriş çıkışlarda gümrük kanunu gereği insanların beraberinde getirebildiği ürünler var. Bunları da en erken 3 günde bir getirebilirler. Ancak kimlikli giriş ve çıkışlarda bu belirleme henüz gerçekleşmediği için büyük olasılıkla bu tür ürünleri getirmek için de giriş çıkış yapanlar var. Dolayısıyla kimlik kontrolünü yapan Emniyet Genel Müdürlüğü ile bakanlığım arasında çalışma devam ediyor. Onların kimlik kontrolünü yaptıkları MERNİS'ten bir portalın gümrük memurları tarafından da kullanılmak suretiyle bu kontrolü yapacağız. Bunu yaptığımız zaman bunun da caydırıcı olacağı kanısındayım."

(AA)

Bu konularda ilginizi çekebilir