7 °C

Baydemir'e 10 yıl hapis istemi

Osman Baydemir hakkında PKK'ya katılan 16 yaşındaki D.K.'ya para yardımında bulunduğu iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Baydemir'e 10 yıl hapis istemi

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında terör örgütü PKK'ya katılan 16 yaşındaki D.K.'ya para yardımında bulunduğu iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bir süre önce terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan 16 yaşındaki D. K'nin örgüte katılmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'den para yardımı aldıklarını ifade etmesi üzerine, Baydemir hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

"Bize 600 lira verdi"

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 4 ay önce terör örgütü PKK'dan kaçarak Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan 16 yaşındaki D.K'nın ifadesine yer verildi.

Terör örgütüne katılmak için Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'den yardım aldıklarını bildiren D.K'nın ifadesinde şunları söylediği belirtildi:

"Yurtsever Gençlik dergisinin dağıtıcılığını yapmaktaydım. Bu dergi aracılığıyla Baydemir ile tanıştım. Mustafa ve Yasir K. kardeşler ile birlikte örgüte katılmaya karar verdik. İhtiyaç duyduğumuz parayı istemek amacıyla Baydemir ile görüşmeye gittik. Kendisine PKK'ya katılmak istediğimizi fakat paramızın olmadığını, bu konuda bize yardımcı olup olmayacağını sorduk. Bize sekreterin yanında beklememizi söyledi. Kısa bir süre sonra sekreter içerisinde 600 lira bulunan bir zarfı bize vererek Baydemir'in gönderdiğini söyledi. Biz de parayı alıp Silopi'ye gittik."

10 yıl hapis istemi

İddianamede, Baydemir hakkında, TCK'nın "Örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suretiyle örgüt üyesi olmak" suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Baydemir'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.