14 °C

Biz tahsis ediyoruz, siz dağıtacaksınız

Başbakan Erdoğan, yeni atanan kaymakamlara yaptığı konuşmada, yardım dağıtmak için kapı kapı gezmelerini istedi.

Biz tahsis ediyoruz, siz dağıtacaksınız

ANKARA - Yardım dağıtmanın devletin anayasal bir görevi olduğunu savunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni atanan kaymakamlara yaptığı konuşmasında "Biz, milli bütçeden bunu tahsis ediyoruz. Yapacaksınız" dedi.

Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'da kabul ettiği göreve yeni atanan kaymakamlara seslendi. Kaymakamlardan vatandaşla iç içe olmalarını isteyen Başbakan Erdoğan, bunun kaymakamları dolayısıyla da ülkeyi güçlü kılacağını belirtti. Erdoğan, "Bunları ben yaptığım için söylüyorum. Siz de yapın bunları" diye konuştu.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sağladığı imkanlara işaret eden Başbakan Erdoğan, kaymakamlara şöyle seslendi:

"KÖYDES denilen bir olay var. Bununla ilgili bütçe artık direk kaymakamlara geliyor. Köye Hizmet Götürme Birliğine geliyor ve bunun da başkanı sizsiniz. Bununla yolu ve suyu olmayan köy kalmayacak. Bunun tasarrufu sizin başkanlığınızdaki heyette. Siyasetçi, şucu bucu dinlemeyeceksiniz. Adil bir şekilde ihale gerekiyorsa ihale, ne gerekiyorsa bunları anında yapacaksınız. Ve yolu olmayan köy kalmamalı. Beton asfalt mı gerekiyor normal stabilize mi gerekiyor, yapacaksınız. Suyunu götüreceksiniz. Mart ayıyla birlikte bu çalışmaların yoğun şekilde başlaması lazım. Elinizde bir vakıf imkanı var. Muhalefet hep şunu söylüyor. Bunlar diyor; 'sadaka dağıtıyor'. Devletin sadaka dağıtması diye bir şey olmaz. Devletin sosyal devlet olma bilinciyle fakir fukaraya, garip gurebaya ulaşması olur bu anayasal bir görevdir. Sadakayı zengin birey dağıtır."

Kaymakama bekarlık yaraşmaz

Kaymakamlara evlenmelerini de tavsiye eden Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim değerlerimizde zengin birey de onu dağıtırken sağ elin verdiğini sol el görmez. Bu bireye ait bir görevdir, devlete ait olan değil... Devlet görevini yerine getirir. O da demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmanın gereğidir. Yani sosyal devlet olmanın gereği budur. Kimin bacası tütmüyor. Kimin evinde bir sıkıntı var. Hanımefendilerle beraber, evli olan kaymakamlarımız hanımlarıyla, evli olmayanların da tabii çabuk evlenmeleri lazım bekarlık size yaraşmaz, hemen bu işi de halletmeniz lazım.

Hemen dolaşıp ailelerle beraber bu işi çözeceğiz. Fakir fukara garip gureba kalmayacak. Bu imkan var mı, var. Bunun tasarruf yetkisi siz de mi, sizde... Yapacaksınız. Biz, milli bütçeden bunu tahsis ediyoruz. Niçin, bunu yapmanız için... 'Bankaya koyalım, bankadan bu nemalansın'. Yok arkadaşlar biz, bankaya koyun oradan faizi olsun diye vermiyoruz bu parayı. Bunu gidin fakir fukarayı, garip gurebayı arayıp bulun ve onlara dağıtın diye veriyoruz. Yasalar önünüzde. Her şey açık ve net, size bu yetkiyi veriyor. Siz yasa dışı bir şey yapmıyorsunuz. Ama muhalefet laf olan beri gele diye bunları konuşuyor. Varsın onlar öyle konuşsun. Siz, yasal olarak görevinizin gereğini yerine getirmek ve sosyal devlet olmanın icabını uygulamalısınız."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap