18 °C

Dışişleri Bakanlığı Perinçek'in izinde

Perinçek-İsviçre davasında AİHM'nin İsviçre aleyhine karar verdiğini belirten Dışişleri Bakanlığı, itiraz eden İsviçre'nin talebinin sonuçsuz kalacağına inandığını açıkladı

Dışişleri Bakanlığı Perinçek'in izinde

ANKARA – Dışişleri Bakanlığı İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in başvuru ve savunması üzerine AİHM’in ifade özgürlüğüne ilişkin Türkiye lehinde verdiği karara İsviçre tarafından Büyük Daire’ye yapılacak itiraz konusunda açıklama yaptı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nin, 17 Aralık 2013 tarihinde açıkladığı “Perinçek-İsviçre” davasına ilişkin kararıyla, İsviçre’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “ifade özgürlüğü”nü düzenleyen 10. maddesini ihlal ettiğini hükme bağladığını belirten Bakanlık, “İsviçre Federal Adalet Ofisi’nin 11 Mart 2014 tarihinde yaptığı yazılı açıklamayla, İsviçre’nin bu karara itiraz ederek AİHM Büyük Daire’ye başvurmaya karar verdiği öğrenilmiştir. Hukukun üstünlüğüne duyduğumuz güven çerçevesinde, demokratik toplumların yapıtaşı olan ifade özgürlüğünün teminat altında olduğunun, Büyük Daire tarafından da yeniden ve kuvvetle vurgulanmasını bekliyoruz. Böylelikle hukukun siyasileştirilmesine yönelik girişimlerin bir kere daha sonuçsuz kalacağına inanıyoruz” dedi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.