10 °C

EMO: Özelleştirmeler nedeniyle baskı yapılıyor

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Göltaş, özelleştirme işlemlerini yargıya taşımalarıyla ilgili olarak, "Tehdit gibi kavramlarla sindirilmeye ve baskı altına alınmaya çalışılıyor" dedi.

EMO: Özelleştirmeler nedeniyle baskı yapılıyor

ANKARA - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, özelleştirme işlemlerinin yargıya taşınmasının doğal ve yasal bir süreç olduğunu belirterek, "yargıya başvuracağını açıklayan bir meslek örgütü, 'terör', 'tehdit' gibi kavramlarla sindirilmeye ve baskı altına alınmaya çalışılıyor" dedi.

Göltaş, düzenlediği basın toplantısında, özelleştirme ihaleleriyle ilgili dava taleplerinin ardından bazı gazetelerde yer alan "Elektrikte Oda Terörü", "Odadan Tehdit" başlıklı haberlere değinerek, özelleştirme işlemlerinin yargıya taşınmasının doğal ve yasal bir süreç olduğunu söyledi.

EMO'nun kimseyi tehdit etme gibi bir durumun olmadığını, sadece anayasa ve yasalardan aldığı yetki ve sorumlulukla yargıya başvuracağını açıkladıklarını ifade eden Göltaş, yargıya başvuracağını açıklayan bir meslek örgütünün, "terör", "tehdit" gibi kavramlarla sindirilmeye çalışıldığını ve baskı altına alınmaya çalışıldığını belirtti.

"Özelleştirme karşıtı mücadeleler karalanmaya devam ediyor"

Çıkan haberlerin vatandaşlar tarafından doğru okunması gerektiğini dile getiren Cengiz Göltaş, söz konusu gazetelerin sahibi olan grubun, EMO'nun dava açtığı ihalelerin katılımcısı ve Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş'nin alıcısı durumunda olduğunu söyledi. Göltaş, şöyle devam etti:

"Aynı gazeteler bugünkü sayılarında 'Hasan Balıkçı niye öldü?', 'Oda terörüne büyük tepki', 'özelleştirilmelere yargı engeli yetki alanı tartışması başlattı' başlıkları altında sundukları haberlerle EMO'yu ve özelleştirme karşıtı yürütülen mücadeleleri karalamaya devam etmektedir.

Gazetenin bilmediği, bilse de kendi çıkarları doğrultusunda yok saydığı gerçek şudur ki, Hasan Balıkçı, özelleştirmelere karşı da mücadele etmiş, Balıkçının katledilmesinin ardından da dava sürecinin her aşamasında takipçisi olmuş, bugün de Balıkçının mücadelesinin aydınlattığı yolda EMO görevini yapmaya devam etmektedir."

Baskılara rağmen EMO olarak bildikleri yolda yürümeye devam edeceklerini anlatan Göltaş, anayasa değişikliği paketini ayrıntılı inceleyerek "Kontrolsüz Güç arayışında İktidarın Halk Oyunu" adıyla bir kitapçık hazırladıklarını, burada, tüm düzenlemelerin genel bir değerlendirmesinin yapıldığını ifade etti.

Göltaş, basın toplantısının sonunda, "yargı bağımsızlığını olumsuz noktalara sürükleyeceğini düşündüğü Anayasa değişiklik paketine 'Evet' denilmesinin mümkün olmayacağını" savunarak, vatandaşları "Hayır" oyu vermeye çağırdı.

"Terörist bir eylem değil"

Bu arada, toplantıda dağıtılan metinde de, özelleştirme kararlarına karşı dava açılmasının anayasal bir hak olduğu, "terörist bir eylem" olmadığı ifade edildi.

Özelleştirme sonucu fiyatların düşeceğinin "çarpıtma ve boş bir hayal olduğu" savunulan metinde, "bazı gazetelerin, kamu yararına dava açan odamızı, 'terör yaratmakla' itham etmesi, 'kimin yararına yayın yaptıkları' sorusunun yanıtını bize açıkça vermektedir" denildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.