9 °C

Erdoğan kararı kürsüde imzaladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güzellik uzmanlarının tıbbi olmayan işlemleri yapabilmesini sağlayan bakanlar kurulu kararına kürsüde imza attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Güzel Bir Türkiye İçin Tabii ki Evet" programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, güzellik uzmanlarının tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan işlemleri yapabilmesi ve bu uzmanların sahip olması gereken belgeleri düzenleyen Bakanlar Kurulu kararını imzaladı. 

Erdoğan geçmişte faiz ve enflasyonun çok yükseldiği dönemler olduğuna dikkat çekerek, "Göreve geldik devletin borçlanma faizi yüzde 63'tü. Biz bunu yüzde 4.6'ya kadar indirdik. Ben faize karşıyım, faizin iyice inmesi lazım" dedi ve son dönemde KOBİ'lere düşük faizli krediler sağlandığına dikkat çekti.

Erdoğan ekonomideki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulunurken "Bugüne kadar ekonomide nasıl büyüdüysek bundan sonra da bunu katlayarak büyüyeceğiz" dedi.

'Her kesimden vatandaşımıza kapımız açık'

Erdoğan konuşmasına "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'ne, bu gazi mekana hoşgeldiniz. Her zaman söylediğim gibi burası milletin evidir, sizin evinizdir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin kapıları milletimizin her kesiminden her meslekten her meşrepten her bölgeden insanımıza sonuna kadar açıktır." diyerek başladı.

"Vatandaşımızın derdiyle dertlenemez, o problemi çözemezsek bu hayat bize haram olsun" diyen Erdoğan, hastaların kampüs içerisinde sedyeler üzerinde elle taşınmasını değil şehir hastanelerinde olduğu gibi araçla taşınmasını istediklerine vurgu yaptı.

'Dün bir 'hayır' çadırına girdim'

Bunun medeni olmanın bir işareti olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Dün bir 'Hayır' çadırına girdim. Dedim 'Niye hayır diyorsunuz?'. Ne dediler biliyor musunuz? 'Çağdaş bir Türkiye için' dediler. 'Peki neyimiz eksik' dedim, cevap yok. E söyleyin, neyimiz eksik, bileyim. Cevap yok. 'Sloganik konuşmayalım. Niye, neyi yapıyoruz, bunu bilelim.' Bulunduğumuz yer de tam Tarabya...Şu anda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi orada. 'Bak şurada, Yavuz Sultan Selim Köprüsü var. 3. köprü. Bu köprü, 4 gidiş 4 geliş. Bir de buna hızlı treni ilave ediyoruz.' dedim. Hemen bir tanesi atladı, 'Niye adını Yavuz Sultan Selim Köprüsü koydunuz? Siz ayrımcılık yapıyorsunuz' dedi. 'Çok ayıp, üzüldüm buna' dedim. 'Demek ki Yavuz Sultan Selim'i iyi tanıyamamışsınız.' Onun döneminde Osmanlı, 15 milyon kilometrekarelik topraklara sahipti. Böyle bir sultanın ismini oraya vermekten daha doğal ne olabilir? Biz bunu senin düşündüğün gibi düşünerek, oraya bu ismi vermedik. 'Bu hünkara, bu sultana bu yakışır' diye oraya bu ismi verdik. Fakat, 'Neyi, neden, nasıl', eğer bu soruları kendimize sormazsak cevabını işte bu şekilde alıyoruz. "

'Cumhurbaşkanının Meclis'i fesih yetkisi yoktur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda 'hayır' diyene bakıyorum, kim hayır diyor? İmralı'daki terör örgütünün başı diyor. Kim diyor? Kandil'de şu anda terörist başları diyor. Ama şu anda anamuhalefetin başı onlarla beraber hareket ediyor. Bunu anlamak mümkün değil. Güzel bir sözümüz var bizim biliyorsunuz, kişi sevdikleriyle beraberdir." dedi.

Erdoğan, "Milletimizden aldığımız güç ve anayasadan aldığımız yetkiyle artık yeni bir dönem başlıyor. Cumhurbaşkanı yüzde 50+1 oy alması lazım ki milletten cumhurbaşkanı olsun. Bir de şunu söylüyor; 'Meclis'i fesih yetkisi var' diyor. Cumhurbaşkanının Meclis'i fesih yetkisi yoktur. Öyle bir şey söz konusu değil. Hep bunlar yalan." ifadelerini kullandı.

'Şu anda terörün belini kırıyoruz, inlerine girdik'

Erdoğan, "Terörle mücadelede daha güzel bir Türkiye olacak. Şu anda terörün belini kırıyoruz, inlerine girdik. Tendürek Dağları'nda, Cudi'de, Gabar'da, Besler Deresi'nde şu anda inlerine girdik. Sadece içeride değil, Suriye'de de Cerablus, Rai, Dabık, Bab, bütün buralarda DEAŞ'ı, PYD'yi temizleyerek yolumuza devam ediyoruz." diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.