19 °C

Faiz kararında sürpriz yok

Faiz kararında sürpriz yok

Tuncay Turşucu - İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü

TCMB PPK toplantısı sonucunda faizlerde beklentilere paralel olarak değişikliğe gitmedi. Politika faizi yüzde 7.50, borçlanma faizi yüzde 7.25 ve marjinal fonlama faizi ise yüzde 10.75 seviyesinde sabit bırakıldı. Ayrıca piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yolu ile tanınan borçlanma oranını da yüzde 10.25’de sabit tuttu. Geç likidite penceresi yine yüzde 12.25 olarak belirlendi.

MB’nın kararı sürpriz değil. Piyasa beklentilerine paralel.  Karar metni geçen ayki karar metninin tam kopyası şeklinde. Tek fark daha önceden açıkladığı gibi döviz depo işlemlerine uygulunan faiz oranlarında ölçülü indirim ve TL zorunlu karşılıklarına uygulanan faiz oranlarında ölçülü artırım yapılmasının finansal istikrarı destekleyeceği yönündeki açıklamaları. Ek karar ile birlikte MB TL zorunluk karşılıklara uygulanan faizlerde 50 baz puanlık artırıma gittiğini açıkladı. Karar 8 Mayıs tarihinden itibaren uygulanacak. Aynı şekilde döviz depo hesaplarına uygulanan faiz oranlarında da indirim kararı geldi. Buna göre ABD doları için faizler yüzde 4.5’den yüzde 4’e, Euro için faizler yüzde 2.5’den yüzde 2’ye indirildi.

Son günlerdeki 2.67-2.73 bandında değişiklik olmayabilir

Mevcut kararın fiyatlamaların içinde olduğunu ve TL üzerinde ciddi bir etkisi olmasını beklemiyorum. MB bu karar ile zorunlu karşılıkların TL’ye yönelmesini teşvik etmeye ve dövizden TL’ye akış yaratmaya çalışıyor. TL’deki oynaklık için pozitif bir karar. Kararların genel olarak kısa vadede USDTL’deki 2.67-2.73 bandını bozmasını beklemiyorum. MB önümüzdeki günlerde sıkılaştırma adımlarını atmaya devam edecektir. Bununla birlikte Doların küresel piyasalardaki seyri etkili olmaya devam edecek. Dolar endeksi 100 seviyesinin altında kalmayı sürdürdükçe USDTL’deki bant hareketi de korunabilir. Ayrıca son birkaç haftadır gelişen ülkelere yönelik oluşan ılımlı hava TL’ye yardımcı olabilir. Aşağıda USDTL 2.67 seviyesi önemli bir destek olup bu seviyenin kırılması durumunda daha aşağı yönlü hareketler görülebilir. Aynı şekilde 2.73’de güçlü bir direnç olup kırılması durumunda yukarı hareketler şiddetlenebilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap