9 °C

Hükümet Soma'daki kömürden vazgeçebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "çalışma şartları düzelmezse Soma'daki madenden vazgeçebiliriz" dedi

Hükümet Soma'daki kömürden vazgeçebilir

MANİSA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, teftişlerden sonra çalışma şartları istenen düzeye gelmezse Soma'daki maden ocağındaki kömürden vazgeçebileceklerini açıkladı.Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslamile birlikte Soma’daki faciada yaşamını yitiren bazı madencilerin ailelerini ziyaret etti. 

Soruları yanıtlayan Yıldız, Soma AŞ’ye bağlı Işıklar Maden Ocağı’nda iş müfettişleri ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden müfettişlerin teftişe devam ettiğini, TBMM Araştırma Komisyonu üyelerinin de bölgede temaslarda bulunduğunu hatırlattı. 

Yıldız, kömür miktarı ve oradaki bir kısım maddi karşılıkların şu anda birinci amaç olmadığını ifade ederek, "Öncelikli hedefimiz işçi ve mühendislerimizin burada çalışabileceği sağlıklı bir ortamı oluşturmak ve Ramazan'ın birinci günü iftarımızı madenci kardeşlerimizle beraber yine maden ocağında açmak olacak. Eğer kaza yapılan ocak çalışma şartlarını bulamayacaksa buranın tasfiye süreci başlar” dedi. Yıldız, şu anda Soma AŞ’nin Eynez, Atabacası ve Işıklar maden ocaklarında üretim olmadığını belirterek, "Tüm bu teftişlerden geçtikten, olumlu raporlandıktan sonra üretim olabilir. ‘Oradaki çalışma şartları hala istenilen düzeye gelmemiştir’ dense ne olur. Arkadaşlar biz orada kömürden vazgeçebiliriz” şeklinde konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.