İzmir'de heyelan tehlikesi büyüyor: 27 ev boşaltıldı

Bornova'da heyelan nedeniyle boşaltılan ev sayısı 27 oldu. Bölgede toprak kaymasının halen sürdüğü, tahliye edilen ev sayısının artabileceği açıklandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İzmir'in Bornova ilçesinde heyelan nedeniyle hasar gördüğü ve riskli olduğu için tahliye edilen ev sayısı 27'ye yükseldi.

Ocaktaki yağışların ardından yerde oluşan çatlakların 11 Şubat'ta büyümesi üzerine AFAD ekiplerinin önlem aldığı Eğridere Mahallesi'ndeki hasar ve risk tespit çalışmaları sürüyor.

Belirlenen risk üzerine 12 konutun ardından 15 evin daha tahliye edildiği mahallede, böylece bu sayı 27'ye ulaştı. Bu evlerin yakınındaki ahırlar da boşaltılırken, hayvanlar için mahalleye iki çadır kuruldu.

Ayrıca heyelan nedeniyle mahalledeki caminin hasar gördüğü ve kullanılmadığı öğrenildi. Tahliye edilen evlerdekilerin birçoğu, aynı mahalledeki akrabalarının yanında yaşamlarını sürdürüyor.

Heyelanın yaşandığı Ardıç Sokak'ın araç girişine kapatılması nedeniyle, buradaki evlere ulaşım için yeni yol açma çalışmaları yürütülüyor.

İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri, bölgede toprak kayması hareketliliğinin sürdüğünü, ekiplerin incelemesine göre tahliye edilen ev sayısının artabileceğini, heyelanın nedeninin tam olarak belirlenmesi için de çalışmaların devam ettiğini bildirdi.