13 °C

Kaddafi için kırmızı bülten isteği

UCM Başsavcısı Morena-Ocampo Interpol'den Muammer Kaddafi için "kırmızı bülten" yayınlamasını istedi.

Kaddafi için kırmızı bülten isteği

LAHEY/TUNUS/TRABLUS - Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Luis Morena-Ocampo, uluslararası polis teşkilatı Interpol'den Muammer Kaddafi için "kırmızı bülten" yayınlamasını istedi.

Başsavcılık makamından yayınlanan açıklamada, Moreno-Ocampo'nun, UCM'nin hakkında tutuklama müzekkeresi çıkardığı Kaddafi'nin yakalanması için Interpol'den kırmızı bülten yayınlamasını istediği belirtildi.

Bu arada, Tunus makamları, Muammer Kaddafi'ye yakın bir isim olan Libyalı General Huildi Hamidi'nin başkent Tunus'tan ayrılmasına engel oldular.

Tunus hükümet yetkilileri, Hamidi ve ailesinin dün öğleden sonra Tunus Kartaca Havaalanından ülkeden ayrılmak istediğini, ancak gümrük polisinin buna engel olduğunu belirtirken başka bilgi vermediler.

Öte yandan, Libya'daki Ulusal Geçiş Konseyi'ne bağlı güçler, Kızıl Vadi'nin kontrolünü ele geçirerek Kaddafi yanlılarının son kalelerinden Sirte'ye iyice yaklaştı.

Şiddetli çatışmaların meydana geldiği cephedeki UGK güçlerinin komutanı Mustafa Bendardaf, yarım saat önce bölgenin kontrolünü ele geçirdiklerini belirtti.

Kızıl Vadi, Sirte'ye 60 km mesafede bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.