11 °C

Köşk adaylığı için imzalar haftaya tamam

CHP Grup Başkanvekii Hamzaçebi, gelecek hafta Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Köşk adaylığı için imzaları toplamış olacağız. CHP Grubu güçlü şekilde İhsanoğlu'na adaylık desteğini verecektir" dedi

Köşk adaylığı için imzalar haftaya tamam

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, gelecek hafta Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için imzaları toplamış olacaklarını, CHP Grubu'nun güçlü şekilde buna destek vereceğini söyledi. 

Hamzaçebi, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Tutoğlu'nu kabul etti. Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, "Ekmeleddin İhsanoğlu için kopya aday değerlendirmesinin" geldiğinin anımsatılması üzerine, şunları söyledi:

"İhsanoğlu ile Erdoğan arasında bir benzerlik göremiyorum"

"Ben Ekmeleddin İhsanoğlu ile onların muhtemel adayı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir benzerlik göremiyorum. Ama onlar 'kopya aday' demek suretiyle Ekmeleddin İhsanoğlu'nda kendileri eleştirecekleri bir yön bulmadıklarını söylemek istiyorlar. Onların özellikleri Erdoğan da var demek istiyorlar. 

Aralarındaki farkları sıraladı

Ancak Erdoğan ile İhsanoğlu arasında çok büyük, temel farklar var. Sayın İhsanoğlu, anayasanın çizdiği çerçevede görev yapacağını ifade eden bir cumhurbaşkanı adayıdır.  Sayın Erdoğan ise cumhurbaşkanı seçilirse Türkiye'yi yarı başkanlık hatta başkalık sistemine taşıyacağını söyleyen, sistemi değişmese bile hükümetin işlerine karışacağını söyleyen cumhurbaşkanı adayıdır. 

"Geç kaldılar, galiba onlar bizi kopya ediyorlar"

Sayın İhsanoğlu, demokrat bir cumhurbaşkanı adayıdır; sayın Erdoğan, otoriter rejim heveslisi bir cumhurbaşkanı adayıdır. Ben İhsanoğlu ile Erdoğan arasında bir benzerlik kuramadım ama onların Ekmeleddin İhsanoğlu'nu takip edecekleri, CHP'yi takip edecekleri ortaya çıkıyor. Çünkü Ekmel İhsanoğlu'nun aday olarak açıklanmasından sonra bir panik psikolojisi onları sardı. Başbakan daha önceden yapmadığı şeyleri yapmaya başladı. Sivil toplum örgütlerini ziyaret etmeye başladı, siyasi partilerle görüşeceklerini söylüyor. Çok geç kaldılar. Galiba onlar bizi kopya ediyorlar." 

"Haftaya imzalar tamam" 

Bir soru üzerine Hamzaçebi, gelecek hafta Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı için imzaları toplamış olacaklarını belirterek, "CHP Grubu çok güçlü şekilde sayın Ekmel İhsanoğlu'na adaylık desteğini verecektir. Bundan kimse kuşku duymasın" dedi. 

"Geniş toplum kesimlerin isteğine iki siyasi parti olarak öncülük ettik"

İmzaların MHP ile birlikte olup olmayacağının sorulması üzerine Hamzaçebi, bunun ayrıntı olduğunu, ayrı da beraber de olabileceğini söyledi. Hamzaçebi, "Ayrı olmasında hiçbir sakınca yok çünkü Ekmel İhsanoğlu CHP, MHP birlikteliğinin adayı değil geniş toplum kesimlerin adayıdır. Biz, geniş toplum kesimlerinin arzusuna, isteğine iki siyasi parti olarak öncülük ettik" diye konuştu. 

Balyoz kararını değerlendirdi

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası kararını olumlu bulduğunu belirten Hamzaçebi, şöyle konuştu: "Gecikmiş karar olmakla birlikte Anayasa Mahkemesi verdiği kararla, mahkemenin Balyoz kararını mahkum etmiştir, hukukun önünü açmıştır. Kararın oybirliği ile alınmış olması son derece önemli. Balyoz kararının ne kadar hukuksuz bir karar olduğu ortaya çıkmıştır. O hukuksuz kararları zamanında alanların yargı önünde hesap vereceği günler de gelecektir. Bu hukuksuzlukları ne tarih affedecektir ne de yargı bunları görmezlikten gelecektir."  

Hamzaçebi, Engin Alan'ı da gelecek hafta TBMM'de yemin etmeye beklediklerini ifade ederek, "Bu kararın ardından yerel mahkemenin yapması gereken, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve diğer tutuklu milletvekillerinde olduğu gibi tahliye kararı vermesidir" dedi. 

Hamzaçebi, bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan'ın 17 Aralık'tan sonraki açıklamalarına rağmen hükümetin yeniden yargılama konusunda adım atmadığını, tekliflerini kabul etmediğini söyledi. 

Engin Alan ile ilgili tekliflerine de destek vermediğini dile getiren Hamzaçebi, "Ben Başbakan Erdoğan'ın 'yeniden yargılamanın yolunu biz açtık' cümlesine katılmıyorum. Yeniden yargılamanın önünü Anayasa Mahkemesi açmıştır" ifadesini kullandı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.