9 °C

Krizden sonra ilk temas

Lavrov, Belgrad'da Çavuşoğlu ile görüşmeyi reddetmeyecek.

Krizden sonra ilk temas

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Belgrad'da yapılacak toplantı sınrasında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan gelecek görüşme talebini reddetmeyeceğini söyledi.  

Lavrov ayrıca, Rusya olarak Türkiye'den öncelikli beklentilerinin sınırlarını teröristlerin geçişlerine kapatması olduğunun da altını çizdi. 

Lavrov ve Çavuşoğlu 3 Aralık'ta Belgrad'da yapılacak AGİT toplantısına katılacaklar.

Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Lavrov, Devlet Başkanı Nikos Anastasiades ile görüştü. 

Lavrov'un Dışişleri Bakanı Kasoulidis ve Güney Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Baş Piskoposu Hrisostomos ile biraraya gelmesi de planlanıyor. 

Kerry ve Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile diyalog arzusunu görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Brüksel'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile buluştu ve ABD Büyükelçiliği'nin ifadesiyle “Türkiye'nin Rusya ile diyalog arzusu” ve IŞİD ile mücadeleyi görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yer verilen açıklamada, görüşmenin ABD Başkanı Barack Obama ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında Paris'te gerçekleşen temasların devamı niteliğinde de olduğu ifade edildi.

İki bakan, IŞİD'le mücadele eden koalisyona paylaşımcı çabaların arttırılması ve Viyana'daki siyasi süreçlerin gelecek adımlarını konuştu.

Çavuşoğlu ayrıca, John Kerry'e Türkiye'nin Rusya ile diyalog arzusu hakkında bilgi verdi. Kerry'nin de Türkiye'yi bu konuda cesaretlendirdiği belirtildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.