17 °C

Mavi Bayrak'ta yerimizi koruyoruz

Türkiye 2011 yılında Mavi Bayrak alan plaj, marina ve teknelerle birlikte dünyada 4'üncü.

Mavi Bayrak'ta yerimizi koruyoruz

İZMİR - Türkiye'de 2011 yılında 324 plaj, 17 marina ve 12 tekne mavi bayrak aldı. Bu rakamlarla Türkiye, mavi bayrak sayısında dünya 4'üncülüğünü sürdürdü.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak 2011 yılı çalışmasının sonuçları, İzmir Mövenpick Otel'de düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

TÜRÇEV yetkilileri, Türkiye'de 2011 yılında geçen yıla göre yüzde 3 artışla 324 plaj, 17 marina ve 12 teknede mavi bayrağın dalgalanacağını, bu rakamlarla Türkiye'nin plaj kategorisinde İspanya, Yunanistan ve Fransa'nın ardından 4'üncü ülke haline geldiğini bildirdi.

Yetkililer, 2011 yılında dünyanın 44 ülkesinde 2 bin 927 plaj ve 626 marinanın mavi bayrak sahip olduğunu ifade etti.

Fransa ile fark kapatılabilir seviyede

Toplantıya katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı konuşmada, turizmde sürdürülebilir ve yüksek nitelikli kalkınma için mavi bayrağın önemli bir araç olduğunu, mavi bayrak sayısının artırılması için sektörün birlik içinde çalışması gerektiğini söyledi.

Günay, "Şu anda 4'üncü sıradayız, Fransa ile aramızda kapanabilir bir fark var. Önümüzdeki yıl Fransa'nın yerini almak hedefini önümüze koymalıyız. Bununla ilgili hepimize görev düşüyor. Bu konudaki altyapı çalışmalarına büyük destek veriyoruz" dedi.

TÜRÇEV Genel Müdürü Erol Güngör, mavi bayrağın uluslararası alanda yaygın ve en çok tanınan eko-etiket, turizm sektöründe de en yaygın kullanılan standart sembol olduğuna işaret etti.

34 kriteri yerine getiren alabiliyor

Mavi bayrağın tatil yapanlar ve tur operatörleri tarafından her geçen yıl daha fazla arandığını, bu düzenlemenin plajların güvenlik, donanım ve sunulan hizmetler bakımından kalitesinin artmasını sağladığını kaydeden Güngör, mavi bayrak almak isteyen plajların 32, marinaların ise 24 kriteri geçmesi gerektiğini anlattı.

Güngör, "Mavi bayrak sayısında dördüncü sırada olsak da bizim plajlarımız kalitesi en yüksek plajlar arasında. Nitelik itibarıyla dördün çok üzerindeyiz. Bunu, denetim için Türkiye'ye gelen üst düzey yetkililer yazılı olarak bildirdi" dedi.

Antalya açıkara önde

Mavi bayrakta Antalya 174 plajla ilk sırada yer alırken, Muğla 73 plajla ikinci, İzmir 28 plajla üçüncü, Aydın 20 plajla dördüncü oldu. Balıkesir'de 17, Çanakkale ve Mersin'de 5'er plaj, Tekirdağ ve Düzce'de de birer plaj mavi bayrak aldı.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, 2002'de 127 olan mavi bayrak sayısının yaklaşık 3'e katlandığını, Türkiye'de turizminin tüm rakamlarında benzer gelişmenin yaşandığını belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap