14 °C

Merkez, döviz alımını azalttı

TCMB, günlük ihalelerde alım limitini 40 milyon dolardan 30 milyon dolara indirdi.

Merkez, döviz alımını azalttı

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), günlük döviz alım limitini 40 milyon dolardan 30 milyon dolara indirdi. Döviz alım ihalelerindeki değişiklik bugünden itibaren geçerli olacak.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, dalgalı kur rejiminin temel ilkeleri ve işleyiş biçimiyle çelişmeyecek şekilde döviz rezerv seviyesini artırmak amacıyla döviz arzının döviz talebine kıyasla arttığı dönemlerde döviz alım ihaleleri düzenlendiği hatırlatıldı.

Bu çerçevede döviz rezervi birikimine 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren günlük 50 milyon dolar satın alınarak devam edildiği daha sonra da sermaye akımlarında gözlenen yavaşlama dikkate alınarak, günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarın 31 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 40 milyon dolara düşürüldüğü anımsatıldı.

Kademeli olarak azalabilir

Mayıs 2011 tarihli Finansal İstikrar Raporunda da gelişmekte olan ülkelere sermaye akımlarında zayıflamanın devam etmesi halinde günlük döviz alım ihalelerinde alımı yapılacak tutarın kademeli olarak azaltılmaya devam edilebileceğinin, böyle bir durumda piyasaya bu kanaldan arz edilecek Türk Lirası likidite tutarı da azalacağından kredi büyümesi açısından 2011 yılının ikinci yarısında zorunlu karşılık oranlarında ilave artışlara duyulabilecek ihtiyacın azalacağının ifade edildiği vurgulandı.

Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinin kamu borçlarının sürdürülebilirliğine ve global büyümeye ilişkin endişelerin artmasının risk iştahını olumsuz etkilemeye ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarını zayıflatmaya devam ettiği belirtildi ve bu durum dikkate alınarak, esnek döviz alım ihale yöntemi çerçevesinde günlük döviz ihalelerinde alımı yapılacak tutarın bugünden itibaren 40 milyon dolardan 30 milyon dolara düşürüldüğü duyuruldu.

Açıklamada ayrıca, bankanın döviz alım ihalelerine ilişkin programının önümüzdeki dönemde döviz piyasası likidite gelişmeleri çerçevesinde tekrar değerlendirilebileceği ve günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak her iki yönde de değişiklik yapılabileceği, gerek duyulursa ihalelere kısa ya da uzun süreli olarak ara da verilebileceği belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap