8 °C

”Özgürlük anlayışımızda fark yok”

Gül, Erdoğan'ın türban konusundaki açıklamalarına yönelik aralarında bir görüş ayrılığı olup olmadığı konusunda "Sayın Başbakan’la özgürlük anlayışımızda bir fark yoktur" değerlendirmesini yaptı.

”Özgürlük anlayışımızda fark yok”

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Sayın Başbakan'la özgürlük anlayışımızda, bir farkımız yoktur'' dedi.

Gül, Türkmenistan'a yapacağı ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, AB İlerleme Raporu'nda basın özgürlüğü, inanç özgürlüğü, dini özgürlükler ve yargılama süreleri konularında eleştiriler bulunduğunu hatırlatarak, ''Bu konuda sizce ileride bir adım atılmalı mı'' sorusu üzerine Gül, İlerleme Raporu'nun her yıl yayımlandığını ve Türkiye'de yapılan güzel şeyleri yansıttığı gibi, noksanlıkları ve teklifleri de topladığını söyledi.

Bununla ilgili bakanlığın değerlendirmede bulunup açıklama yaptığını ifade eden Gül, bu konuda kendisinin de dikkat çektiği bir husus olduğunu dile getirdi. Gül, şöyle devam etti:

''Aslında gazetecilerle ilgili bir düzenlemenin yapılması gerektiği... Bildiğim kadarıyla hükümet de bunun üzerinde duruyor. Çünkü çok sayıda gazeteciyle ilgili davaların açıldığını görüyoruz.

Ama burada şunun altını çizmek isterim, buna, Londra'da bulunduğum süre içinde de sordular açıklık getirdim. Türkiye'de isteyen istediğini yazar. Şiddet olmamak şartıyla, şiddeti teşvik etmemek, nefreti teşvik etmemek şartıyla istediğini yazar, istediğini düşünür, istediğini konuşur. İfade özgürlüğü açısından gazeteciler ne istiyorlarsa istedikleri tenkidi yapabilirler.

Biliyorsunuz bu problem farklı bir şey. Mahkeme safahatındaki bilgilerin erken yansıtılmasıyla ilgili bir problem var ortada. Dolayısıyla bunun üzerinde bir yasal çalışma yapılması gerektiği kanaatindeyim. Dediğim gibi, Adalet Bakanlığı ve hükümet bu konuda çalışıyorlar.''  

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Eşinizin ilkokulda başörtüsü ile ilgili olarak bazı açıklamaları olmuştu. Siz, 'Katılıyorum' demiştiniz. Dün Başbakan, 'Bireysel yorum yapmam' dedi ve seçim sonrasını işaret etti. 'Görüş ayrılığı mı var?' yorumları da yapılıyor. Nasıl değerlendirirsiniz'' sorusu üzerine de şunları söyledi:

''Sayın Başbakan'la özgürlük anlayışımızda, bunlarda bir farkımız yoktur. Her şey açık. Bu konularda bu kadar fazla konuşulmasını da doğrusu biraz gereksiz görüyorum. Önümüzde daha birçok meseleler var. Ciddi konular var.

Bu konularla ilgili görüyorsunuz üniversitelerde de zaten bütün Türkiye bir anlayışa geldi. İktidarıyla, muhalefetiyle herkes vicdanlara ters gelen bir uygulamanın düzeltilmesi konusunda, herkesin bir ortak kanaati var. Ümit ederim ki, bununla ilgili düzenlemeler de günü geldiğinde yapılır.''  

Türkmenistan ziyareti

Türkmenistan'ın Hazar Denizi'nin kenarında turizm şehri inşa ettiğini ve ziyaretinin bu bölgeye olacağını ifade eden Gül, Türkmenistan'ın turizm bölgesinde Türk şirketlerinin gerçekleştirdiği işleri de göreceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan ile Türkiye'nin işbirliğinin, başta ekonomi, ticaret ve enerji alanlarında karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar temelinde yürütüldüğünü, bu ilişkilerin de her alanda çeşitlendirmek ve güçlendirmek istendiğini belirtti.

Türkmenistan'a 2007 yılında yaptığı ziyaret döneminde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolar olduğunu anımsatan Gül, bugün bu rakamın, yaşanan krize rağmen 2 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Türkmenistan'da faaliyet gösteren 600'ün üzerinde Türk firmasının toplam 19 milyar dolar değerinde iş üstlendiğini, bu ülkedeki Türk yatırımlarının 1.5 milyar dolara yaklaştığını anlatan Gül, ''Hem ticarette hem de doğrudan yatırımlarda Türkmenistan'ın en büyük ortağı konumundayız. Jeostratejik konumu ve sahip olduğu zengin doğalgaz kaynakları Türkmenistan'a küresel enerji güvenliğiyle bölgesel refah ve istikrarın geliştirilmesi bakımından önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu kaynaklar, Avrupa için kaynak ve güzergah çeşitliliğinin temini ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır'' diye konuştu.

Gül, Avrupa için en önemli konulardan birinin güvenli ve farklı enerji kaynaklarına ulaşmak olduğunu belirterek, Türkmenistan'ın farklı enerji kaynaklarından biri konumunda bulunduğunu ve Türkiye'nin de bu kaynakların dünyaya ulaşması açısından önemli bir rol üstlenmek istediğini ifade etti.

Türkmenistan'ın 2011 yılında bağımsızlığının 20. yılını kutlayacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, ''Ziyaretim, geçmişin tecrübeleri ışığında geleceğe yönelik ortak vizyonun yeniden şekillendirilmesi ve iki ülke arasındaki dostluk, kardeşlik ve muhabbetin derinleştirilmesi açısından önemli bir fırsat olacaktır. Ziyaretimin iki ülke arasındaki tarihten gelen dostluk bağları, dayanışma ve işbirliğini, ileriye dönük bir bakış açısıyla daha da geliştirilmesi bakımından büyük yarar sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.