1 °C

"Azınlık yerine sağlam bir şirket kurmak isterim"

Davutoğlu, "Sizden daha o çok küçük azınlık partisi, bir başka partinin insafına bırakılmış olur. Onun yerine mertçe, gerekirse kıran kırana bir pazarlık sonucunda, bir ortakla doğru dürüst bir şirket kurmayı tercih ederim" dedi.

"Azınlık yerine sağlam bir şirket kurmak isterim"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan hükümet kurma görevini alır almaz öncelikli tercihleri olan bir koalisyonu oluşturmak için HDP de dahil üç partinin kapısını çalacaklarını, azınlık hükümetini son çare olarak düşünebileceğini söylerken, olası bir tekrar seçimi milletvekillerine haksızlık olarak yorumladı. 

Davutoğlu Habertürk-Show Tv ortak yayınında koalisyon arayışlarını değerlendirirken, "Dürüst bir ortak bulunca koalisyon kurmayı tercih ederim. HDP de dahil bütün partilerin kapısını çalarız. Bütün bunları deneyip başka yol kalmadığına kanaat getirirsek son çare olarak azınlık hükümeti denenir... Tekrar seçim konusunu ise milletvekillerine bir haksızlık olarak görüyorum" dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun koalisyon görüşmelerinde talep edeceği ileri sürülen dönüşümlü başbakanlık modelini de "Eşyanın tabiatına aykırı" diye niteleyen Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu verdiği her sinyalle yapıcı çabaların önünü kapatıyor" dedi. 
     
Koalisyon formülleri üzerine değerlendirme yapan Davutoğlu, bu konuda açık konuşmak gerektiğini belirtti. Hayatta hiçbir zaman Demokles'in kılıcı altında ne kitap yazmayı ne siyaset yapmayı isteyeceğini ifade eden Davutoğlu, "Yani, benden kaynaklanmayan, konuşamayacağım bir gücün denetimine iradeyi vermek istemem. Yani, azınlık hükümeti nihayet bir başka parti, oy verdiği sürece ayaktasınız. Bunu, geçmişte Türk siyasetinde gördük" dedi. 

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bir gensoru verilir size. Sizden daha o çok küçük azınlık partisi, bir başka partinin insafına bırakılmış olur. Onun yerine mertçe, gerekirse kıran kırana bir pazarlık sonucunda, bir ortakla doğru dürüst bir şirket kurmayı tercih ederim.

İlk borçlandığımda gidip birinden borç almak gibi bir zilleti yaşamaktansa 'senin paran şu, benim param bu. Birlikte bir şirket kuracağız. Dürüstçe kuracağız, birbirimize güvenerek kuracağız ve yürüteceğiz bu şirketi. Şirket derken Türkiye'yi şirket gibi gördüğümden değil, bir ortaklık şeyi vermek için ve herkesi memnun edeceğiz' bunu diyecek dürüst, samimi bir muhatap bulduğumda ben koalisyon kurmayı tercih ederim.

Her seferinde, alacağın her kararda, masada oturmayan, Bakanlar Kurulu'nda oturmayan bir başka partinin tahakkümüne belki de etmeyecek ama,  o ihtimal dahi... 'CHP, MHP, azınlık hükümeti, HDP dışarıdan destek versin' demek; orada Sayın Bahçeli haklı. Her kararı, Kandil'de onaylatmak anlamına gelir. Böyle, bir şeye ben razı olmam. Bunu HDP için söylemiyorum. Bunun yerine, kim bize azınlık hükümeti için destek verecekse 'Gel arkadaşım, gel kardeşim, oturalım. Sen ne istiyorsun? Benim gücüm ne? Adil bir paylaşım ne? Temel ilkelerimiz ne? Oturup, koalisyonların anayasası mahiyetinde olan protokolü birlikte yazarız. Herkes de o protokole uyar. Ben de bilirim, protokolün ilkeleri şudur ve bu ilkeler içinde hükümet etmenin fazileti budur."

"Rejim ve DEAŞ işbirliği yaptı"

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Tel Abyad şehrinin Islam Devleti'nden Kürt PYD güçlerine geçmesini değerlendiren Davutoğlu, "Hedef bütün sınırı PYD ile DEAŞ'ın (IŞID)paylaşacağı bir hat oluşturmak. 27 Mayıs'ta bizim de haber aldığımız bir toplantıda DEAŞ ve Esad rejimi anlaşarak, Özgür Suriye Ordusu ile çatışmaya başladılar. Burada kirli bir oyun oynanıyor" diye konuştu. 

   

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.