10 °C

"Barajları kaldırmak AYM'nin işi değil"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, seçim barajlarının kaldırılmasının AYM'nin işi olmadığını belirterek, "Bunu yasal değişiklikle yapmayalım denilirse sormazlar mı siyaset niçin var?" dedi.

"Barajları kaldırmak AYM'nin işi değil"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na katılmak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Kırgızistan'da, Kırgızistan ziyareti ve Türkiye gündemine ilişkin açıklamada bulundu.

Türk işadamlarının Kırgızistan'da çeşitli iş kollarında çalışmalarını yürüttüğüne belirten Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kırgız hükümetinin de Türk işadamlarının önünü açan tedbirleri aldığını kaydetti.

Yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi durumunda AK Parti'nin bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğini değerlendiren Kurtulmuş, "Ben siyasi hayatım boyunca seçim barajının kaldırılmasının gerekli olduğunu savunan birisiyim. Bu konuda daha önce tekliflerde bulundum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde diğer partilere "Seçim barajını tamamen kaldıralım, dar bölgelerde 550 milletvekili ayrı bölgelerde seçime girsin" teklifinde bulunduğunu anımsatan Kurtulmuş, "Hani siyasetçiler lider sultasından yakınıyordu? Hepimiz milletvekillerinin daha iyi temsil edilmesini istiyorduk" dedi.

Seçim barajı konusunda ikinci önemli teklifin de "daraltılmış üçlü ya da beşli milletvekili sistemi, bunu sağlamak için de seçim barajının 3 ya da 5'e düşürülmesi" olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Her iki teklifle ilgili çalışmalarımızı da tamamlamıştık. Defaatle bunları teklif ettik ama maalesef muhalefet partileri bu konuda bir yaklaşımda bulunmadı, tekliflere cevap dahi verilmedi. İstedik ki Türkiye'nin önemli dönüşümlerinden biri olan Seçim Yasası'nın değiştirilebilmesi için bütün partiler ortak bir noktaya gelelim. Maalesef olmadı. Öyle olunca da mevcut sistemle seçime girilmesi noktasına geldi."

"Barajları kaldırmak Anayasa Mahkemesinin işi değil"

Kurtulmuş, barajların kaldırılmasına sonuna kadar taraftar olduğunu ancak, bunu Anayasa Mahkemesinin değil siyasi iradenin işi olarak gördüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:

"Dün seçim barajlarının kaldırılması noktasında fikir beyan etmeyenler, bugün 'Anayasa Mahkemesi siyasete bir müdahale etsin de barajlar kalksın, Türkiye'de başka bir tablo ortaya çıksın' arayışı içinde olmamalıdırlar. Bana kalsa yarın barajı kaldıralım ama mevcut Anayasal sistem içerisinde seçime 1 yıl kala yapılan hiçbir değişiklik uygulanamaz. 'Efendim biz bunu yasal değişiklikle yapmayalım, Anayasa Mahkemesi yapsın' denilirse insana sormazlar mı, Türkiye Büyük Millet Meclisi niçin var? Türkiye'de siyaset niçin var?"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.