TCDD 156 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları kuruluşunun 156. yılını gerçekleştirdiği bir dizi etkinlikle kutladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEMEANKARA - TCDD'nin 156'ncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara Gar'da düzenlenen etkinliklere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yahya Baş, AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve davetliler katıldı.
Bakan Yardımcısı Baş, konuşmasında, demiryollarının 1,5 asırlık tarihi geçmişiyle ülkenin en önemli kuruluşlarından biri olduğunu belirterek, "Demiryollarımız 156 yıl önce başlayan büyüme çalışmalarını özellikle son 10 yıl içinde zirveye ulaştırmıştır" dedi.
1950'li yıllardan 2003 yılına kadar geçen süreyi demiryolları için "duraklama dönemi" olarak tanımlayan Baş, söz konusu dönemde yanlış politikalar nedeniyle gerekli mesafenin kat edilemediğini söyledi.
Baş, 1950'den 2003 yılına kadar yıllık 18 kilometre demiryolu yapımı gerçekleştirilirken, 2003'ten sonraki dönemde AK Parti hükümetinin demiryollarında başlattığı seferberlikle yılda 135 kilometre demiryolu yapımının sağlandığını anlattı.
2003'ten bugüne kadar 1.100 kilometre demiryolu, 6.455 kilometre de demiryolu onarımının yapıldığını kaydeden Baş, "İnanıyorum ki 2023 yılı hedeflerimiz olan 28 bin 500 kilometrelik demiryolu ağına ulaşacağız, onu da aşacağız inşallah" diye konuştu.
Hükümetin 2003 yılından bugüne kadar demiryollarına 20 milyar lira harcama yaptığını ve bugünkü noktaya gelindiğini kaydeden Baş, "Türkiye ilk defa hayal edilen YHT'ye kavuşmuş, hayaller gerçekleşmiştir. Yakın bir tarihte de İstanbul YHT gerçekleşmiş olacaktır. 2013 bu işin tamamlanma hedefidir ve asrın projesi olan Marmaray'la bütünleşerek büyük hayal gerçekleşmiş olacaktır" ifadelerini kullandı.

Etiketler