UİB ihracatını yüzde 31 artırdı

Uludağ İhracatçı Birliklerinin toplam ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artarken, Otomotiv ihracatı ise yüzde 40 artış gösterdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA - Uludağ İhracatçı Birliklerinin (UİB) Temmuz ayı toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde  31 artarken, otomotiv ihracatındaki yükseliş yüzde 40 olarak gerçekleşti.

UİB Koordinatör Başkanı Şenol Şankaya, ihracatçı birliklerinin başkanlarıyla birlikte UİB Konferans Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Temmuz ayında 1 milyar 999 milyon 923 bin dolar ihracat rakamıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31'lik büyük bir artış gösterdiğini söyledi.

Yılın 7 aylık dönemindeki toplam ihracatın yüzde 17'lik artışla 12 milyar 852 milyon dolara çıktığını belirten Şankaya, son bir yıla bakıldığında ise ihracatın yüzde 9 yükselişle 20 milyar 389 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Başkanlığını yaptığı Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin Temmuz ayı ihracatının 48 milyon dolara çıktığını anlatan Şankaya, geçen yıla göre yüzde 5 artış sağlandığını belirtti.

Hazır giyimdeki artış yüzde 13

Şankaya, hazır giyimde 7 aylık ihracatın yüzde 13 artarak 318 milyon dolar, son bir yıldaki ihracatın ise yüzde 11 yükselerek 532 milyon doları yakaladığını kaydetti.

İhracat sevindirici boyutta artarken ithalattaki artışın dikkati çekici boyutta olduğunu vurgulayan Şankaya, şöyle konuştu:

''TÜİK'in verdiği rakamlara göre, dış ticaret açığı Haziran ayında 10,2 milyar dolar oldu. Beklenti 9,5 milyar dolar seviyesindeydi. Ayrıca açık ilk altı ayda yüzde 88,2 artarak 54 milyar dolar oldu. İhracat altı ayda 65,6 milyar dolar, ithalat ise 119,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı da ilk 6 ayda yüzde 65,6'dan yüzde 54,9'a geriledi. Türkiye, dünyada en hızlı büyüyen ilk birkaç ülkeden biri. Ancak rakamların bize gösterdiği gibi Türkiye, ithalat ve tüketimle büyüyor.''

Para ve maliye politikalarının üretim ve ihracat odaklı oluşturulması gerektiğini belirten Şankaya, ülkenin reel büyüme ivmesi yakalaması için bunun şart olduğunu söyledi.

Teşvik bölgesi gözetilmeksizin 10 yıl boyunca kurumlar vergisi, KDV ve gümrük vergisi istisnası, SSK prim desteği, enerji ve finansman desteği ile Türkiye'nin, dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri konumuna ulaşacağını dile getiren Şankaya, Türkiye'nin ihracata odaklanmasıyla birçok soruna hızla çözüm bulunabileceğini kaydetti.

1 milyar 741 milyon dolarlık araç ihrac edildi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orman Sabuncu, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Salih Çalı, birliklerinin faaliyetleri, ihracat rakamları ve hedeflerine ilişkin bilgiler verdi.

Sunumlarda verilen bilgilere göre, OİB'in otomotiv ihracatı, Temmuz ayında yüzde 40 artışla 1 milyar 741 milyon 896 bin dolara ulaşarak, ülke sektör ihracatının yüzde 87'si gerçekleşti.

OİB'in Ocak-Temmuz dönemi ihracatı yüzde 19 artış göstererek, 11 milyar 76 milyon dolara çıktı. 7 aylık dönemde mal grubu bazında ihracatına bakıldığında, en fazla artış yüzde 33 ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda oldu. Otomotiv yan sanayide yükseliş yüzde 30 olarak gerçekleşirken, binek otomobillerin ihracatı yüzde 4'te kaldı.

Otobüs, minibüs ve midibüs ihracatının yüzde 24 oranında arttığı Ocak-Temmuz döneminde ihracatın en fazla arttığı ülke yüzde 70 ile Rusya Federasyonu oldu. Bu ülkeyi yüzde 67 ile Belçika, yüzde 44 ile Almanya izledi.

7 aylık dönemde Yunanistan'a yapılan otomotiv ihracatı yüzde 35, Portekiz'e yüzde 23, Fransa'ya yüzde 9, İtalya'ya yapılan ihracat ise yüzde 2 azaldı.

Etiketler