6 °C

Çekirdeksiz limon ABD yolcusu

Mersin'deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda yürütülen çalışmayla üretilen çekirdeksiz limon için ABD ve Güney Afrika'dan iki uluslararası şirketle anlaşma imzalandı

Çekirdeksiz limon ABD yolcusu

MERSİN - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda yürütülen çalışmayla üretilen çekirdeksiz limona ABD ve Güney Afrika'dan firmaların talip olduğu bildirildi. 

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, yaptığı açıklamada, çekirdeksiz limonun Türkiye'de ilk kez üretildiğini, ticari anlamda da dünyada ilk kez piyasaya sunulduğunu söyledi.

Çekirdeksiz ürünlerin limonların kraliçesi olarak adlandırılan ''kütdiken'' cinsinden elde edildiğini aktaran Keleş, bu cinsin 8-9 ay saklanabildiğini ve bu sayede büyük avantaj sağladığını ifade etti.

Deneme bittikten sonra ABD ve G. Afrika ile ticarete geçilecek

Keleş, çekirdeksiz limonun da bu özellikleri taşıdığı için ticari değerinin yüksek olduğunun altını çizerek, "Bunun sadece biz düşünmüyoruz. ABD ve Güney Afrika'dan iki tane uluslararası şirketle anlaşmalar imzalandı. Onlar şu an bu ürünü kendi ekolojilerinde deniyorlar. O deneme bittikten sonra ticarete söz konusu olacak" dedi. 

Çekirdeksiz limon satışını Türkiye-Asya, Amerika ve Avrupa-Afrika olarak üçe ayırdıklarını bildiren Keleş, "Türkiye hakkıyla ilgili de yerli bir firmayla görüşmeler devam ediyor. Onunla da anlaşabilirsek yasal mevzuat çerçevesinde ihaleye çıkıp satışını gerçekleştireceğiz" dedi. 

Keleş, çekirdeksiz limonun çok büyük bir kolaylık sağladığını anlatarak, şöyle devam etti: 

"Tüm turunçgillerde çekirdeksizlik istenilen bir özelliktir. Lüks lokantalarda veya otellerde çekirdeği düşmesin diye limonun tülbente sarıldığını görürsünüz. O tülbenti siz ne kadar hijyen tutabileceksiniz. Bu nedenle ürünün büyük ilgi göreceğini tahmin ediyoruz." 

Ticari avantajı fazla 

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu'nda projeyi yürüten turunçgil uzmanı Dr. Güçher Kafa da çekirdeksiz limonun Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen bir projeyle ortaya çıktığını söyledi. 

''Kütdiken'' cinsinden elde edilen üç çeşidin ticari olarak da çok alternatif içerdiğini belirten Kafa, çeşitlerin Türkiye'de ilk kez mutasyon ıslahıyla geliştirilen turunçgil çeşidi olarak da dikkati çektiğini bildirdi. 

Dayanıklılık ve görüntüsüyle öne çıkıyor

Kafa, limonların kraliçesi olarak adlandırılan ''kütdiken''in tek kusurunun çekirdeği olduğunu ve bu çalışmayla bu kusurun da giderildiğini ifade etti. 

Kafa, dünyada çekirdeksiz limonla ilgili çalışmaların yapıldığını ve ürün elde edildiğini ancak bunun ticari gelişiminin sağlanamadığını anlatarak, bu noktada da ürettikleri limonun sululuk, yola dayanıklılık ve görüntüsüyle öne çıktığını kaydetti. 

Geliştirilen üç çeşit çekirdeksiz limona ''Alata'', ''Uzun'' ve ''Gülşen'' adının verildiğini aktaran Kafa, bu ürüne ilginin önümüzdeki dönemlerde daha da artacağına inandıklarını söyledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.